Haberler

Makaleler

MUTLU BİR BEBEK YETİŞTİRMENİN SIRLARI

mutlu bir bebek yetiştirmenin sırlarıMUTLU BİR BEBEK YETİŞTİRMENİN SIRLARI


Her ebeveyn bebeğini mutlu etmek ve mutlu yetiştirmek ister. Mutlu bir bebek, çocuk yetiştirmek için çocuk gelişim uzmanı, psikolog olmaya gerek yoktur. Bebeğinizi yetiştirirken genel olarak göstereceğiniz sevgi, şefkat, sabır, esneklik gibi özellikleriniz bebeğinizin mutlu yetişmesinde size yardımcı olacaktır. Bir ebeveyn olarak bebeğinizle ilgili aşağıdaki konulara özellikle dikkat etmeniz mutlu bir bebek yetiştirmeniz için oldukça faydalı hususlardır:

 

Bebeğinizin duygularını okumayı öğrenin

 

Bebeğinizin duygularının ne anlama gediğini bir ebeveyn olarak bilmeniz ona daha iyi yardım etmenizi, daha bilgece bakım sağlamanızı sağlar. Örneğin bebekler konuşmaya başlayana kadar önce seslerle, mimiklerle, sonra diğer başka hareketlerle ve en son sözel olarak kendini ifade etmeyi öğrenir. Siz de bebeğiniz konuşmaya başlayana kadar onun duygularının, davranışların ne anlama geldiğini bilmelisiniz. ( Bebeklerin Beden Dili )

 

Örneğin ağlama davranışı bebekler için en temel iletim biçimidir. Bebekler duygularını, isteklerini ağlayarak ifade ederler. Bebeğin ağlaması acıktığına, bir şeylerde hoşnutsuz olduğuna ve bir rahatsızlığı olduğunu işaret eder. ( Bebekler Neden Ağlar )

 

Bebeğinizin tüm bu duygularını onunla iletişim kurdukça, onunla ilgilendikçe daha iyi anlayacaksınızdır. ( Bebeklerin Acıktığı Nasıl Anlaşılır? )

 

Bebeğinizle eğlenin

 

Bebeğinizi muştu bir bebek olarak yetiştirmenin püf noktalarından birisi bebeğinizi eğlendirmektedir. Bebeğinizle fırsat buldukça eğlenceli şeyler yağın ve eğlenin. Eğer bebeğinizle iyi bir iletişim kurmak istiyorsanız onunla yun oynamayı, eğlenmeyi bilmelisiniz.

 

Oyun bu anlamada oldukça önemli bir araçtır. Oyun bebek için eğlence demektir. Bebeğinizin yaş durumuna uygun onunla oyunlar oynamayı ihmal etmeyin. Bu bebeğinizin sizinle daha iyi bağ kurmasına, psikolojik ve duygusal olarak daha doyumlu yetişmesine de yardımcı olur.

 

Bebeğinizin yeni beceriler kazanmasına yardımcı olun

 

Eğer bebeğinizi mutlu yetiştirmek istiyorsanız onun becerilerinin gelişmesine yardımcı olun. Onun öğrenmesi, yeni şeyleri tecrübe etmesi için fırsatlar yaratın. Bebeğinizin edineceği her yani beceri, yetenek onu daha da muştu edecektir.

 

Bebeğinizin sağlıklı alışkanlıklar edinmesini sağlayın

 

Sağlık her şeydir. Sağlıklı bireyler daha mutludur. Siz de mutlu bir bebek yetiştirmek istiyorsanız onun sağlıklı alışkanlıkla edinmesini sağlamalısınız. Örneğin bebekler bol uykuya ihtiyaç duyarlar. Bebeğinizi bu yönde teşvik etmelisiniz. Zaman içinde egzersiz, sağlıklı beslenme, sağlıklı besinleri tüketmek konusunda onu teşvik etmeli ve eğitmelisiniz. Bu konuda küçüklük yaşlarından itibaren ona rol model olmanız da önemlidir.

 

Bebeklerde besin alerjisi vakaları daha çok görülür. Çünkü bazı besinlere karşı daha duyarlıdırlar. Besin hassasiyeti bebeğin besin alerjisi gibi durumlarla karşılaşmasına neden olur. Bundan dolayı bebek oldukça sorunlar yaşayabilir. Bu da onun fiziksel olduğu kadar ruhsal açıda da olumsuz etkilenmesine neden olur.

 

Bebeğinizin gelişim özelliklerini bilin

 

Bebeklerin her döneme ait gelişim özellikleri vardır. Ebeveynlerin bunları bilmesi ve bebeklerine bakım sağlarken bunlara dikkat etmeleri gerekir. Örneğin bir bebeğin eğer zorunlu bir engel yoksa ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi önemlidir. Anne sütü bebeğin sağlıklı gelişimi için kritik bir besin kaynağıdır. İlk 6 aydan sonra bebeğe yine anne sütü en az 1 yıla kadar verilemeye devam edilir. Fakat bu arada bebek 6. ayda sonra diğer ek besinlerle de tanıştırılır. Ek besinler de bebeğin gelişimi için önemlidir.

 

Bebekler genelde önce emekleme, oturma ve sonra da yürüme sürecine girerler. İlk bir yıl bebeklere inek sütü ve bal verilmesi sakıncalıdır. Bir bebeğin bu buna benzer gelişim özelliklerini bilmek ebeveynlere büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle daha iyi bir bakım alan bebek mutlu bir şekilde yetişecektir.

 

Bebeğinize paylaşmayı öğretin

 

Araştırmalara göre paylaşmayı bilen çocuklar daha mutlular ve bu çocuklar daha az depresyona giriyorlar. Bu nedenle bebeğinize daha şimdiden paylaşmayı öğretin. Örneğin bebeğiniz eğer katı besinleri yemeye başladıysa; siz muz yerken bir parçada bebeğinize verin. Bundan hem mutlu olacaktır hem de bu paylaşma davranışına alışacaktır. Buna benzer şeylerle bebeğinizin yaşamını daha anlamlı kılabilirsiniz.

 

Bebeğinize iyi bir rol model olun

 

Bebeğinizin mutlu yetişmesini istiyorsanız sizin de mutlu bir ebeveyn olmanız önemlidir. Ebeveynler muştu ise bu duygusalı bebeğe de geçer. Mutsuz ve depresif ebeveynler bebeğin psikolojik durumunu da olumsuz etkiler. Bebekler ebeveynlerin duygularını anlarlar.

Yayınlanma Tarihi : 22.06.2015

4890

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim