Haberler

Makaleler

MÜKEMMEL GEBELİK DİYETİ

mükemmel gebelik diyetiMÜKEMMEL GEBELİK DİYETİ

 

Sağlıklı bir gebelik için sağlıklı bir diyet uygulamaya ihtiyacınız vardır. Sağlıklı bir diyetle sağlıklı bir bebek sahibi olma şansınızı önemli düzeyde artırırsınız. Gebelik boyunca sağlıklı bir diyetin yanında almanız gereken doğum öncesi vitaminlerinizi de almalısınız. Folik asit, demir ve kalsiyum sağlıklı gebeliğe önemli düzeyde katkı sağlayan vitamin ve minerallerdir. Sağlıklı gebelik diyeti için aşağıdaki 6 temel kuralı uygulamanız önemli düzeyde yardımcı olacaktır.

 

Günde 6 küçük öğün tüketin

 

Gebelik diyetinizde öğün sayınızı 6 ya çıkarın ve her öğünde daha küçük porsiyonlar tüketin. Bunun amacı hem kendinizi hem bebeğinizi gün boyunca uygun bir şekilde beslemektir. Beslenmenin gün içinde bu şekilde yayılması kan şekerinin dengelenmesinde daha faydalı olacaktır. Bu da baş dönmesi ve bitkinlik hislerini önlemeye yardımcı olur. 6 küçük öğün 3 büyük öğünden daha iyidir.

 

Beslenmenizi çeşitlendirin

 

Gebelik diyetinizde beslenmenizi çeşitlendirmeniz önemlidir. Her renkten sebze ve meyveyi tüketmeye çalışın. Her besin grubundan vitamin ve minerale ihtiyacız olacaktır.

 

Kırmızı eti tavuk ve hindi eti, balık, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler, hububatlar, baklagiller mutlaka tüketmeniz gerekenlerdir. Her öğünde mümkün olduğunca öğünlerinizi çeşitlendirin.

 

Doğru vitaminleri alın

 

Gebelik diyetinizde doğum öncesi vitaminleri almanız da önemlidir. Hekiminizle görüşerek hangi doğum öncesi vitaminlere ihtiyacınız olduğunu öğrenin ve bunları alın.

 

Mineral alımınıza dikkat edin

 

Gebelik döneminizde kemik sağlığınız ve kemik yapımınız için bazı önemli mineralleri almanız gerekir. Örneğin yeterli düzeyde kalsiyum almazsanız bu kemik yoğunluğunuzu da olumsuz etkileyecektir. Kendinizi daha zayıf ve güçsüz hissedersiniz. Bu nedenle kalsiyum kaynağı olarak süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verin. Çinko ve diğer mineraller de gebelik diyetinizde önemlidir.

 

Folik asit alın

 

Gebelik öncesinde ve gebelik döneminde ( özellikle ilk 3 ay ) folik asit alımınız kritik düzeyde önemlidir. Çünkü folik asit vitamini özellikle bebeğin betin gelişimi için önemli bir vitamindir. Her gün 400 mikrogram folik asit almalısınız. Tabi ayrıca folik asit açısından zengin besinleri de ( kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, karaciğer, fasulye ve nohut, bezelye v.b. ) folik asit kaynağı olarak tüketmelisiniz.

 

Demir alımınızı artırın

 

Gebelik diyetinizde ihtiyaç duyacağınız önemli minerallerden birisi de demir mineralidir. Çünkü gebelik döneminde özellikle kansızlık sorunu yaşayabilirsiniz. Demir kırmızı kan hücrelerinin yapımında rol oynayan bir mineraldir. Bu nedenle gebelikte ekstra demire ihtiyacınız olur. Demir ihtiyacınız için gebelik diyetinizde karaciğer, ıspanak, sardalye ve yeşil yapraklı sebzeler oldukça yardımcı olacaklardır.

Yayınlanma Tarihi : 10.02.2014

4616

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim