Haberler

Makaleler

MOL GEBELİĞİ

mol gebeliği

MOL GEBELİĞİ ( ÜZÜM GEBELİĞİ )

 

Mol gebeliği gebelik döneminde görülme ihtimali olan rahatsızlıklardan birisidir. Mol gebeliğin halk arasında ismi üzüm gebeliği olarak da bilinir. Hastalığın gelişim aşamasında plasentada normal dışı bir gelişim görülür ve rahim içinde üzüm tanesini andıran oluşumlar vardır. Rahim normalden daha fazla büyümüştür.

 

Mol gebelikte risk faktörleri

 

Mol gebeliğin görülme sıklığı ilerleyen yaşla birlikte daha da artar. Anne adayındaki dengesiz ve düzensiz beslenme ve doğru beslenme kurallarına uymama gibi nedenler hastalığın görülme sıklığını artırır. Genelde hamile bayanların 1/1000 ‘ inde mol gebeliği görülür. Eğer kadın daha önce mol gebeliği gibi bir sorun yaşamışsa, mol gebeliğin sonradan yeniden görülme oranı artar ve 1/100 oranlarına ulaşır.

 

Mol gebeliğin belirtileri nelerdir?

 

Mol gebeliği olan kadında adet gecikmeleri, kanamalar, bulantı ve kusmaların şiddetinde artış görülür. Ayrıca kimi zaman vücutta normalden fazla tüylenme durumları da olabilmektedir. Gebeliğin ilerleyen aşamalarında rahim içindeki bu üzüm tanesi boyutlarındaki oluşumlar vajinadan düşebilir. Büyüyen rahimden dolayı bebeğin kalp atışlarını duymada zorluklar yaşanır. Bazı kadınlarda kilo artışı da gözlenebilir.

 

Mol gebelik teşhisi ve tedavisi

 

Hastalığın teşhisi için ultrason çekilir. Ultrasonda üzüm tanesi şeklinde oluşumlar gözlenirse tanı konur. Tanı konduktan sonra rahim içinde oluşan bu oluşumlar cerrahi bir operasyonla rahim içinden boşaltılır.

 

Sonrasında hastanın iyi bir izlemeye tabi tutulması gerekir. Bu rahim içindeki bu yapılar yeniden oluşuyor mu? Hastalık ne gibi bir seyir izliyor? Tüm bunlar hastanın süreç içinde düzenli bir kontrolünü gerektirir. Hastalığın teşhis ve tedavisinde öncelikle erken teşhis çok önemlidir. Hastayı gebelik sonrasında da iyi izlemek gerekir. Bu sonraki gebelikler için önemlidir. Mol gebeliklerinde çok nadiren de olsa bu oluşumların kötü huylu olma ihtimalleri de bulunmaktadır. Ayrıca tavsiye edilen şey, mol gebelik vakası geçiren bir kadının bir sonraki gebelik için 2 yıla kadar beklemesi önerilmektedir.

 

Mol gebeliğe yol açan etmenlerden birinin kötü beslenme koşulları olduğunu düşündüğümüzde beslenme düzenine ve şekline dikkat edilmesi gerektiğini daha iyi anlarız. Yapılan araştırmalar bize bunu göstermektedir. Dolayısıyla beslenme de proteinli ağırlıklı besinler, A vitamini yönünden zengin gıdalar, meyve olarak bol turunçgiller, sebzeler faydalı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 30.09.2011

3975

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim