Haberler

Makaleler

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE BEBEK SAĞLIĞI

mevsim geçişlerinde bebek sağlığıMEVSİM GEÇİŞLERİNDE BEBEK SAĞLIĞI

Mevsim geçişlerinde en iyi koruma  sağlıklı beslenmektir. Mevsim geçişlerinin gün içinde dahi yaşanabildiği ülkemiz de , bu durumdan en çok bebekler ve çocuklar  etkileniyor.Özellikle bahar aylarında bu geçişlerin hızlı olması , hastalıklara karşı zayıf kalmamıza neden oluyor.

Mevsim geçişleri ve  sıcaklık değişimleri , her  daim hastalıklara zemin hazırlar. Bu durum  karşısında  ,  henüz bağışıklığı gelişmemiş olan  bebekler savunmsız kalırlar. Özellikle mevsim geçişlerinde allerjik hastalıklar ve  astım artar. Grip ve kulak enfeksiyonları sık görülür.

Çocuk Sağlığı ve  hastalıkları uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı mevsim geçişlerinde  görülen rahatsızlıkları ve nedenlerini kısaca anlattı “  ilkbaharda  polenlerin heryere saçılması , sonbaharda  rüzgarların artması allerjik alt  yapıya sahip bünyesi olan bebeklerde ve çocuklarda ; astım , saman nezlesi , grip ve cilt  lezyonları gibi klinik semptomların oluşmasına neden olmaktadır. Bu dönemde koruyucu ilaçların kullanılması ,  rüzgarlı ve yeşil alanlarda, tozlu zeminlerde bulunmamaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Mevsim geçişleri ile birlikte sık görülen hastalıklardan biri de kulak enfeksiyonudur. Çocuklarda kulak ile boğaz arası örstaki borusu daha kısa olduğundan, boğaz enfeksiyonu bile, rahatça kulağa atlayabilir. Kulağın beyin ile yakın komşuluğu ve tedavi edilmediği taktirde işitme kaybı riski nedeniyle, dikkate değer önlemler almak gerekir. Odanın nemlendirilmesi, burnun gerektiğinde serum fizyolojiklerle açık tutulması ve boğaz enfeksiyonu durumunda kulakların incelenmesi, ihmal edilmemesi gereken, olası komplikasyonları azaltır.”

Mevsim geçişlerinde  karşılaşılan bu durumdan korunmanın en iyi yolu ise  bebekler için anne sütüdür. Pamukkale Ünv. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Aziz Polat anne sütünün mevsim geçişlerinde  en iyi koruyucu olduğunu üstüne basarak belirtmiştir. Polat  ” Yaz mevsiminin bitmesiyle birlikte çocukların ve yetişkinlerin hastalıklara karşı dirençlerinin düşerek uyum problemleri yaşamaktadır  ; mevsim değişikliklerinde  , çocukların pamuklu ve sıcak tutan kalın giysileri giydirilmesi daha uygundur. Özellikle küçük bebeklerde ısı kaybının baş bölgesinde daha çok olduğunu için başlık kullanmakta fayda vardır . Okula giden çocuklarda ise ter emen fanila ve uzun kollu elbiselerin tercih edilmesi , hastalıklara karşı korunmak açısından önemlidir.” ayrıca  Prof. Dr. PolatDengeli beslenmeye ve proteinden zengin olan et, süt, yumurta gibi gıdaların alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Havaların soğumasıyla birlikte özellikle bebeklerin hastalıklara karşı dirençleri düşüyor. Bebekler, mevsim geçişlerinde görülen hastalıklardan anne sütüyle korunabilir. Anne sütünde, mamalarda olmayan enfeksiyonlara karşı koruyucu bazı antikor ve hücreler var. Daha büyük çocukların ise beslenmeye dikkat ederek C vitamini bakımından zengin olan mevsiminde çıkan meyve ve sebzeleri tercih etmesi doğru olacaktır.” diye açıkladı.

Uzmanların birleştiği ortak payda , anne sütünün en iyi koruyucu olduğudur. Sağlıklı beslenmek ve mevsiminde sebzeleri tüketmek ve vitamin yönünden bol gıdalar almak , hastalıklara karşı en iyi korunma yöntemidir.

Kaynak: http://www.annelikhayatim.com

Yayınlanma Tarihi : 24.09.2013

3633

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim