Haberler

Makaleler

MENENJİT VE MENİNGOKOK AŞILARI

uzm.dr. ferhan çetindağMENENJİT VE MENİNGOKOK AŞILARI

 

Şu anda ülkemizde yapılmakta olan aşılama programı ile çocuklar 2 farklı menenjit etkenine karşı ( hemofilus  influenza  ve  pnömokok ) aşılanmaktadır. Aşılama kapsamında olmayan Neisseria meningitidis adı verilen meningokok bakterisi de menenjite sebep olabilmektedir.

 

Meningokok bakterisine bağlı gelişen hastalığının Türkiye'de tüm yaşlarda görülme sıklığı 100.000 kişide 2 - 4 vakadır. Beş yaşın altı, özellikle 2 yaşın altındaki çocuklar Türkiye’deki vakaların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. 0-yaş çocuklarda seyir daha ağır ve hastalık daha ölümcül seyretmektedir. Yani korkutucu olan da hastalığın sıklığı değil, AĞIR seyretmesidir.

 

Menenjit beynin ve omuriliğin etrafındaki koruyucu tabaka olan zarların virüs bakteri veya mantarlarla enfeksiyonudur. Virüslerle olan menenjit en sık görülen formudur, ciddi bir hastalık olup 7-10 günde iyileşir . Bakterilerle olan menenjit ise nadir, tehlikeli ve ölümcül olabilmektedir. Meningokok menenjiti Neisseria meningitidis adlı bakteri tarafından oluşturulur. Aynı bakteri meningokok sepsisi denilen duruma da yol açar. Meningokok, menenjit yani beyin zarı iltihabının yanı sıra, tüm vücutta ağır kanamalar, döküntü ve birçok organın yetmezliğiyle giden tabloya yol açabilmektedir. Neisseria meningitis adi verilen meningokok bakterisinin yol açtığı menenjitler oldukça ağır seyretmektedir. Mevsimlerle ilişkili olarak salgınlar yapmaktadır. Gribal enfeksiyon benzeri tabloyu takiben ortaya çıkan ense sertliği ciltte çok sayıda küçük kırmızı mor renkte kanama odakları biçiminde döküntüler hastalığın başlıca belirtileridir. Ağır bir hastalık tablosudur,  hastaneye yatırılarak yoğun ilaç ve destek tedavileri yanında yakın takip gerektirir.

 

Meningokok aşıları nadir görülen ancak çok ağır seyreden bir hastalığa karşı korunma sağlamaktadır. Meningokok aşısı Amerika’da 8 yıldır uygulanmaktadır.

 

Türkiye’de çocuklarda uygulanmakta olan iki çeşit konjuge meningokok aşısı vardır. Neisseria menengitidis A, C, W 135 ve Y serogruplarının sebep olduğu meningokok hastalıklarına karşı koruyan ve tek doz uygulanan NİMENRİX  aşısı 12 aylıktan itibaren tek doz uygulanmaktadır. MENECTRA adlı aşı ise   9-23 ay arası 2 doz ve 2- 11 yaş arası tek doz uygulanmaktadır.

 

Aşının en sık görülen yan etkisi enjeksiyon yerinde hassasiyet ve kızarıklıktır. Aşı sonrasında huysuzluk, fazla ağlama, uyku hali, iştahsızlık, kusma ve ateş görülebilmektedir. Yani yan etkileri karma aşısına benzer. Aşı reaksiyonunu azaltmak için karma aşılarla birlikte yapılmaması önerilmektedir. Aşılanma sonrası korunma tiplere göre % 90 -%100 seviyelerine çıkmaktadır; yani koruyuculuğu iyidir.

UZM. DR. FERHAN ÇETİNDAĞ ( GAZİANTEP MEDİCAL PARK HASTANESİ ÇOCUK HASTALIKLARI KLİNİĞİ )  
ADRES : MÜCAİTLER MAH.  52063  SK.  NO:2  ŞEHİTKAMİL/ GAZİANTEP
ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI 
E-POSTA ADRESİ  : ferhancetindag@hotmail.com
WEB ADRESİ :  www.drferhancetindag.com

Yayınlanma Tarihi : 26.02.2014

6322

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim