Haberler

Makaleler

MANGONUN BEBEKLERE FAYDALARI NELERDİR?

mangonun bebeklere faydasıMANGONUN BEBEKLERE FAYDALARI NELERDİR?

 

Mango meyvesi sağlık için faydaları oldukça fazla olan meyvelerden birisidir. Bebekler içinde özellikle göz sağlığında, enfeksiyonlarla mücadelede ve beyin gelişişinde oldukça faydalıdır. Bebekler için kolay sindirilebilen bir meyvedir.

 

Mango pekala bebeklere katı besinlere başladıkları zaman verilebilecek bir meyvedir. Yapılan araştırmalardaki bulgular da mango meyvesinin elma, avokado, muz gibi meyvelerde olduğu gibi bebeklere püre edilmiş olarak verilebileceği yönündedir.

 

Mangonun bebekler için faydası nedir?

 

Mango meyvesi bebeklerin fiziksel ve zihinsel olarak daha güçlü olmasına yardımcı olabilmektedir. Vitamin ve mineral düzeyi yükse olup önemli bir karbonhidrat düzeyine sahiptir. Bu da bebeklerin gelişimini destekleyici bir nitelikte olduğunu göstermektedir.

 

1. Mango meyvesi bebeklerin göz sağlığında oldukça faydalı olabilir. Yeni doğan bebeklerin görme yetenekleri ve görme duyusu henüz yetişkinlerinki kadar gelişmiş değildir. Bu yeteneği zaman içinde gelişir. Bu zaman zarfında A vitamini bebeklerin görme duyusunun gelişmesinde önemli bir vitamindir. Mango meyvesi A vitamini yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle katı besinlerle beslenmeye başlayan bebeklerde A vitamini ihtiyacı olarak mango meyvesinin püre edilerek verilmesi oldukça fayda sağlar.

 

2. Mango meyvesi bebekler tarafından kolayca sindirilebilir. Püre edilmiş olarak yedilirse bebeğin sindirim sistemi mangoyu kolayca sindirecektir. Ayrıca mango bebeğin sindirim sisteminin gelişmesine de yardımcı olur.

 

3. Mango bebeklerin enfeksiyonlarla mücadelesinde yardımcı olur. Bağışıklık sistemine katkıda bulunarak enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemini geliştirir. Soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonel durumlarda faydaları vardır.

 

4. Mango bebeğin beyin gelişimine de katkı sağlar. Bebeğin beyin fonksiyonlarının daha iyi işlemesinde faydalıdır. B6 vitamini yönünde zengin bir meyvedir. Hafıza ve konsantrasyonu geliştirmede rol oynar.

 

Mango meyvesi bebeklere ne zaman verilebilir?

 

Mango meyvesi bebeklere en az 6 aylık oldukları zaman verilmeye başlanabilir. Zaten bu aylarda da bebekler katı besinlere genelde almaya başlamışlardır.

 

Bebeğe mango yedirirken dikkat edilmesi gerekenler

 

Bebeklere mango püre edilmiş olarak verilmelidir.

Olgunlaşmamış mango bebeğe verilmemelidir.

Bazı insanlarda mango meyvesi alerjik bir etki yaratabilir. Özellikle ailesinde besin alerjisi olanlar bebeklerine mango meyvesi vermeden önce bu hususu dikkate almalıdırlar. Bu nedenle ilk olarak bebeğin hekimine danışarak tavsiyesini almak daha doğru olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 20.02.2014

9837

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim