Haberler

Makaleler

MAMAYLA BESLENEN BEBEKLER İÇİN EN SAĞLIKLI SU

mamayla beslenen bebekler için en sağlıklı suMAMAYLA BESLENEN BEBEKLER İÇİN EN SAĞLIKLI SU

Eğer bebeğinizi mamayla beslemeye karar verdiyseniz mamada kullanacağınız suyun kalitesi de ön plana çıkmaktadır. Mamada kullanmak için ne tür bir su seçmeniz gerektiğine iyi karar vermelisiniz.

Su türleri

Belki de suyun çeşitli türlerinin olduğu duymamış olabilirsiniz. Fakat suyun da türleri bulunur ve bu konuda çeşitli alternatiflere sahipsiniz. arıtılmış su, demineralize su, deiyonize su, kaynak suyu, vitamin su, köpüklü su, distile su, musluk suyu ve daha bir çok su türü bulunuyor.

Bebeğinizin mamasında hangi suyu kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu konuda yapacağınız ilk iş bebeğinizin hekimine danışmaktır. Hekiminiz mamada kullanmanız için hangi suyu ve ne miktarlarda kullanacağınızı size belirtecektir.

Sadece bebekler için şişelenmiş su

Bazı şişelenmiş sular özel olarak mama hazırlanmasında yapılmışlardır. Şişedeki etiketi dikkatlice okuyun. Etikette bebekler için üretildiğine dair bir ibare bulunmalıdır.

Hangi sulardan kaçınmak gerekiyor?

Bebeğinize sodyum içeren şişelenmiş mineral su vermekten kaçının. Karbonatlı sudan da kaçınılmalıdır. Hem mineral su hem de karbonatlı su bebeğin sindirim sistemini zorlar ve rahatsızlık verir.

Florürün artıları ve eksileri

Birçok su kaynağı florür içerir. Florür bebeklerin dişlerini güçlendirmek ve diş çürüklerini önlemek için önemlidir. Fakat bununla birlikte çok fazla florür bebeğe zarar verebilir. Bebeğin florüre çok fazla maruz kalması bebeğin diş minelerine zarar verir. Şişelenmiş suların etiketinde eğer saflaştırılmış, saf, demineralize, deiyonize ibareleri yazıyorsa bu sudaki florür düzeyinin daha düşük olduğunu gösterir.

Musluk su kullanılmalı mı?

Musluk suyunun kalitesi değişebilmektedir. Bu nedenle yerel kaynaklara başvurarak musluk suyunun kalitesi ve içeriği hakkında bilmek almak gerekir. Eğer mamada musluk suyu kullanacaksanız önlem olarak önce suyu 1 dakikalığına kaynatarak sterilize edin.

Bebeğe su içirmek

Bebeğiniz ilk 6 ay boyunca su ihtiyacını anne sütüyle karşılayacaktır. Eğer mamayla besliyorsanız mamaya karıştırdığınız suyla su ihtiyacını karşılar. Bebeğinizin böbrekleri henüz nasıl çalışacağını öğrenmeye çalışıyor ve su zehirlenmesine neden olarak böbreklerde hasara yol açabilir. İlk 6aydan sonra bebeğinize su içirmeniz konusunda öncelikle hekiminize danışarak onayını alın.

Yayınlanma Tarihi : 09.12.2013

4796

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim