Haberler

Makaleler

LOHUSALIKTA PSİKOLOJİK DURUMUNUZ

lohusalıkta psikolojik durumunuzDoğum sonrası kadınların psikolojik olarak doğumun ve doğum sonrasının getirdiği değişikliklerden  etkilenmeleri normaldir. Hatta bazı vakalarda depresyon belirtileri görülebilir ki bu durumda profesyonel bir psikolojik destek almak gerekir.

Doğum sonrasında artık ailenizin yeni bir üyesi var. Bu durum aile içi düzeninizden aile ilişkilerine kadar   birçok şeyi değiştirecektir. Bir anne olarak sorumluluğunuz daha da artmış olacaktırr. İşte tüm bu değişiklikler doğum yapan kadınlarda psikolojik belirtiler ve değişiklikler ortaya çıkarabilmektedir.

Bu dönemde kendinizi mutsuz, yorgun, endişeli, huzursuz hissedebilirsiniz. Duygusal olarak gelgitler yaşayabilirsiniz. İştahınız iyi olmayabilir. Genel bir isteksizlik haliniz olabilir. Uyku problemleriniz olabilir. Kendinizi değersiz ve huzursuz hissedebilirsiniz. Sorumluluklarınızın arttığını düşünerek yılgınlığa kapılabilirsiniz. Bebeğinizle ilgili doğum öncesi bazı hayal ettikleriniz var ise ve bebek doğduktan sonra bebeğiniz düşündüğünüz gibi doğmadıysa ( hasta, zayıf v.b. ) hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Tabi tüm bu ve benzeri belirtiler doğum sonrası ortaya çıkan olağan psikolojik durumlar ve değişikliklerdir. Bu psikolojik belirtiler bir süre sonra (ortalama 10-15 gün civarı) geçecektir. Fakat bazı durumlarda bu belirtiler geçmeyip annede depresyona yol açabilmektedir. Tabi bu depresyon doğum yapan annelerin küçük bir bölümünde görülür. Bunun yanında eğer yeni anne daha önce depresyon yaşamışsa yine bu dönemde depresyon riski artma eğilimi de gösterebilir. Depresyon konusunda hem anne hem de baba bilinçli olmalıdırlar. Eğer böyle bir endişe var ise doktora danışılmalı gerekirse psikolojik destek alınmalıdır.

Bu dönemi rahatlıkla atlatabilmek için anneye karşı özellikle babanın çok anlayışlı olması gerekir. Anneye de bu psikolojik belirtilerin normal olduğu, her doğum sonrası görülebileceği anlatılmalı ve bu konuda kendisi rahatlatılmalıdır. Bu dönemde yine anne uyku düzenine dikkat etmeli, yorgunluk yaratacak aktivitelerden uzak durmalıdır. Doktorun önerdiği diyet programına özen göstermelidir. Bu arada bakımına ve güzelliğine özen göstermesi de annenin kendisini daha iyi ve rahat hissetmesini sağlayacaktır. Düzenli yürüyüşler yapmaya özen gösterin ama kendinizi yormadan. Bu dönemde çiftler iyi bir iletişim halinde olmalıdırlar. Birbirlerine karşı duyarlı ve anlayışlı davranmalıdırlar. Çünkü bu dönemde ilişkiler ister istemez biraz kırılgan olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

11959

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim