Haberler

Makaleler

LOHUSALIKTA PERİNE BÖLGESİNİN BAKIMI

lohusalıkta perine bölgesinin bakımıPerine bölgesi dediğimiz kısım vajinayla makat arasında kalan kısımdır. Doğum sırasında bu bölgenin hasar  görmesi normaldir. Bu bölgede aşırı gerilmeden dolayı çatlak, yara, şişme, ağrı v.b. hasarlar olabilir. Diğer   yandan aşırı ıkınmadan dolayı memoroidal vakalar da görülebilir. Bu sorunlar hafif ya da yoğun şekilde   hissedilebilir. Perine bölgesi önemlidir. Enfeksiyon kapma riski de vardır. Üstelik epizyoteminin etkisini de   düşünürsek daha önemli hale gelir.

Dolayısıyla doğum sonrası bu bölgenin bakımına önem vermek gerekir. Bu bakım birkaç hafta sürebilmektedir.  Hastanedeyken bu bakım zaten bir süre uygulanacaktır. Hastaneden çıktıktan sonra da bu konuda sizin yapacaklarınız olacaktır.

Perine bölgesinin bakımı ile epizyotemi uygulanan bölgenin daha çabuk iyileşmesi sağlanır ve bir enfeksiyon riskine karşı önlem alınmış olur. Perine bölgesinin bakımı için şunlar yapılabilir.

1. Hijyenik pedlerinizi sık sık değiştirmeye ve iyi oturmasına dikkat edin.

2. Perine bölgeniz iyileşmeden bu bölgeyi temiz tutmaya dikkat edin. Enfeksiyon kapma riski ortaya çıkabilir. Temizliği yaparken de dikkatli olun.  Katı dışkıyı bu bölgeden mümkün olduğunca uzak tutun.

3. Tuvalet ihtiyacınızdan sonra ılık su ile temizliğini yapın. Bu temizliği bir antiseptik solüsyonla da yapabilirsiniz. Tuvalet kağıdı ve gazlı bez ile önden arkaya doğru kurulayıp temizliğini yapın.

4. Uzun süre ayakta kalmamaya veya oturmamaya özen gösterin. Yatarken de bir tarafınıza yatın.

5. Hekiminiz eğer ağrı kesici önerdiyse onları kullanın.

6. Dinlenmenize dikkat edin. Sürekli ayakta kalmayın.

7. Ayrıca duş alırken de ayakta almanız daha iyi olacaktır.

8. Kabızlık gibi vakalar perine bölgeniz için zararlı olabilir. Çünkü kabızlıktan dolayı dışkınıza yaparken ıkınmanız bu bölgeye bir basınç uygular ve zarar verebilir. Dolayısıyla kabızlık gibi bir durumunuz varsa doktorunuzun önerdiği kabızlığınızı giderici ilaçları kullanabilirsiniz.

9. Bu bölgede herhangi bir ters durum olursa ( aşırı kanama, aşırı ağrı v.b. ) hemen hastaneye gitmenizde fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

9811

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim