Haberler

Makaleler

LOHUSALIK DEPRESYONU MU, BEBEK HÜZNÜ MÜ?

lohusalık depresyonu mu bebek hüznü müLOHUSALIK DEPRESYONU MU, BEBEK HÜZNÜ MÜ?

 

Lohusalık depresyonu ve bebek hüznünün nedenleri nelerdir?

 

Yeni doğum yapmış kadınların birçoğu bebek hüznü veya diğer adıyla annelik hüznü denilen durumu yaşarlar. Doğumdan sonra genelde kısa süreli üzüntüler, ağlamaklı ve diğer bazı ruh hallerini yaşayabilirler ve bu tür durumlar normaldir. Bu durum doğum sonrası hormonal değişmelerle de ilgilidir.

 

Diğer yandan herkes yeni doğum yapmış kadının mutlaka mutlu olması gerektiğini düşünür. Normalde teorik olarak bu olması gereken bir durum olsa da gerçekte birçok etken yeni doğum yapmış kadında lohusalık depresyonu ve bebek hüznü sorununun yalanmasına yol açabilir. Doğum süreci, yeni bebek sahibi olmanın getirdiği daha fazla yük ve sorumluluklar, bebekle ilgili endişeler, yetersizlik duyguları, sosyal destek eksikliği, başkalarının yardımını alamama lohusalık döneminde lohusalık depresyonunu ve bebek hüznü denilen durumu tetikleyebilmektedir.

 

Lohusalık depresyonu mu bebek hüznü mü?

 

Doğumdan sonra ilk birkaç hafta içinde gelişebilen lohusalık depresyonu ve bebek hüznünün birbirinden farklı yönleri bulunmaktadır. Bunların bilinmesi her iki durumun birbirinden daha iyi ayırt edilmesine yardımcı olacaktır.

 

Bebek hüznü belirtileri

 

1. Bebek hüznünde yeni anne çoğu zaman ağlamaklı zamanlar geçirebilir ve bütün gün ağlama nöbetleri yaşanabilir. Yeni anne kendisini çok duygusal ve savunmasız hisseder. Bazı kadınlar yaşanan bu durumu çok kötü bir adet öncesi sendrom olarak tanımlayabilirler.

 

2. Bebek hüznünde belirtiler 2 hafta kadar sürer.

 

3. Bebek hüznünde duygu durum bozukluğu, depresif ruh hali, keder, üzüntü, asabiyet, endişe, konsantrasyon eksikliği ve bağımlılık duyguları yaşanabilir.

 

Lohusalık depresyonu belirtileri

 

1. Lohusalık depresyonunda belirtileri 2 haftadan daha uzun sürer. Lohusalık depresyonu bebek hüznünden daha şiddetli bir şekilde yaşanır.

 

2. Lohusalık depresyonunda endişe, üzüntü, çok fazla ağlama, depresyon, asabiyet, suçluluk, bebeğe ilgili kaybı, beslenme ve uyku alışkanlıklarında değişmeler, konsantre olmadan sorunlar, umursuzluk düşüncesi, bazen kendine ve bebeğe zarar verme düşüncesi, bebeğe bakma konusunda yetersizlik duygusu, takıntılar, günlük aktivitelere ilgi kaybı, bebekle ilgili çok fazla endişe duymak ve bitkinlik gibi belirtiler yaşanabilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 07.03.2014

4018

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim