Haberler

Makaleler

KÜÇÜK ÇOCUKLARIN DİYETİ İÇİN HARİKA BESİNLER

küçük çocukların diyeti için harika besinlerKÜÇÜK ÇOCUKLARIN DİYETİ İÇİN HARİKA BESİNLER

Özellikle yürümeye başlayan küçük çocukların diyetini destekleyecek ve gelişimlerine önemli düzeyde katkı sağlayacak bazı besinler vardır. Bu besinleri çocuk için bir alışkanlık haline getirmekte fayda vardır.

1. Avokado: Avokado kalbe zarar veren kötü kolesterolü düşüren ve iyi yağlar yönünden oldukça faydalı olan bir meyvedir. Zengin lif kaynağı olarak kan şekerini dengede tutmaya oldukça fayda sağlayan bir meyvedir. Ayrıca zengin bir E vitamini kaynağı olarak hücreleri serbest radikallerden temizlemeye yardımcı olur.

2. Yabanmersini: Tam bir vitamin ve mineral kaynağı olup, güçlü bir antioksidandır. Hücrelere zarar veren kimyasallardan vücudu korur. Kanserle savaşta, hafızayı güçlendirmede ve kolesterolü dengelemede oldukça önemli bir meyvedir.

3. Yulaf: Kan şekerinin yükselmesine engel olur. Kötü kolesterolü vücuttan atmaya yardım eder.

4. Somon balığı: Soğuk sularda yaşayan bu balık omega 3 yağ asitleri açısından çok önemli bir balıktır. Bu yönüyle çocuklarda ilerde olabilecek bir kalp hastalığı riskini oldukça azaltabilecek değerli bir besindir. Ayrıca ruh sağlığı ve hafıza üzerinde de önemli faydaları bulunmaktadır.

5. Ispanak: Ispanak küçük çocukların oldukça ihtiyaç duyduğu demir, kalsiyum ve folik asit yönünden zengin bir besindir. A ve C vitamini yönünden de zengin bir sebzedir. Küçük çocuklarda kemik gelişimine ve beyin gelişimine önemli katkılar yapar.

6. Tatlı patates: Tatlı patates B, C ve E vitaminleri ve kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri yönünden zengin bir besindir. Karbonhidrat ve lif yönünden zengindir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım eder. Sahip olduğu vitamin ve mineral değerleri yönünden küçük çocuklar için oldukça önemli bir besindir.

7. Yoğurt: Yoğurt çok iyi bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Kemikleri ve dişleri güçlendirir.  Sindirim sisteminin iyi çalışmasına yardım eder. Ve bağırsaklardaki kötü bakterilerle savaşır.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Küçük Çocuklar Ne Tür Besinlere İhtiyaç Duyarlar

Her Çocuğun İhtiyaç Duyduğu Besinler

Yayınlanma Tarihi : 04.05.2012

2657

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim