Haberler

Makaleler

KÜÇÜK ÇOCUKLARIN BANYO GÜVENLİĞİ

küçük çocukların banyo güvenliğiKÜÇÜK ÇOCUKLARIN BANYO GÜVENLİĞİ

Bebekler ve küçük çocuklar için banyo konusunda aşağıdaki güvenlik önlemlerini almakta fayda vardır.

1. Banyoda yerler oldukça kaygan olabilir. Ayrıca küçük çocuklar bu konuda yeterli dikkati gösteremeyebilir. Bu amaçla banyo yaptırırken yere, banyo küvetine veya duş teknesine kaymayı önleyecek plastik paspaslardan koyulmalıdır.

2. Bebekler ve küçük çocuklar asla banyoda yalnız bırakılmamalıdır. Bu hususa çocuk 4 – 5 yaşına gelene kadar uyulmalıdır. Çünkü bu özellikle bebeklerin ve küçük çocukların en ufak bir su birikintisinde bile boğulma riskleri vardır.

3. Banyoda güzellik malzemeleri, tıraş aletleri, kimyasal ürünler, ev temizlik ürünleri çocukların ulaşamayacağı yerde kilitli olarak bulundurulmalıdır.

4. Banyoda ecza dolabı, ilaçlar, ağız gargarası, diş macunu, saç spreyi, kozmetik ürünler v.b. bulunduruluyorsa mutlaka çocuğun erişemeyeceği bir yerde kilitli tutulmalıdır.

5. Banyo küveti kullanılmıyorsa içinde asla bu bulundurulmamalıdır.

6. Su ısıtma cihazı kullanılıyorsa yine çocukların erişemeyeceği bir yerde ve mümkünse suyla temasının olmayacağı bir yerde durmalıdır.

7. Kullanılmadığı zaman prize takılı fön makinesi v.b. aletler olmamalıdır. Saç kurutma makinesi çocuk eğer banyoda suyla oynuyorken kullanılmamalıdır. Fön makinesi gibi aletleri de ortada bırakmamak gerekir ve saklanmalıdır.

8. Duş kabini sağlam malzemeden yapılmalı ve mümkünse kırılmayan camdan olmalıdır. Ya da perde de kullanılabilir.

9. Banyoda sıcak radyatör veya kalorifer peteği varsa bunlar havlu ile kamufle edilmelidir.

10. Su sıcaklığı 50 dereceyi geçmemelidir. Suyu ılıklaştırırken önce soğuk su sonra sıcak sı açılır. Çocuğa banyo yaptırmadan önce suyun yeterli sıcaklıkta olduğundan emin olmak için dirseğimiz kullanılarak kontrol edilmelidir. Emin olunduktan sonra banyo yaptırılır.

11. Banyo muslukları ve bataryaları sıcak su açıkken sıcak olurlar. Çocuğu banyo musluğundan ve bataryasından uzak tutmak gerekir. Ya da bunları üzerleri örtülmelidir.

12. Banyo yaptırılmadığı zamanlar çocuğun banyoya ulaşmasını engellemek için banyo kapısının yüksek bir yerine ekstradan bir çengel veya mandal takılarak açılması engellenebilir veya kapı kilitli tutulabilir.

Yayınlanma Tarihi : 18.07.2012

5197

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim