Haberler

Makaleler

KÜÇÜK ÇOCUKLARDA GELİŞİM GERİLİĞİ BELİRTİLERİ

küçük çocuklarda gelişim geriliği belirtileriKÜÇÜK ÇOCUKLARDA GELİŞİM GERİLİĞİ BELİRTİLERİ

Küçük çocuklardaki bazı gelişim gerilikleri serebral palsi veya down sendromu gibi kromozomal sorunlardan oluşabilir. Kimi zaman da gelişim geriliklerinin nedeni saptanamayabilir. Gelişim geriliklerinin nedeni ne olursa olsun bazı belirtiler bize çocuk hakkında bir gelişim geriliğinin olduğunu gösterebilir.

1. Konuşma ve iletişim becerileri: Konuşma gerilikleri 1 yaşına gelmesine rağmen ismine yanıt vermemesi, 8 aylık olmasına rağmen 5 tane kelime dağarcığına sahip olmaması, 2 yaşına geldiği zaman 2 kelimelik bir cümle kuramaması ve kekemelik gibi sorunları içermektedir. Yani çocuk bulunduğu yaş dönemi bakımından konuşma ve iletişim becerileri bakımından ortalama değerlerden düşüktür.

2. Kaba motor becerileri: Küçük bir çocukta kaba motor becerilerindeki gerilikte yürüme, koşma, top atma, eşyaların üzerine tırmanma, tek ayak üzerinde durmaya çalışma gibi becerilerde gerilik saptanır.

3. İnce motor becerileri: İnce motor becerilerindeki bazı belirtiler gelişme geriliğine işaret eder. Örneğin 5 tane bloğu üst üste yığamama, kaşıkla kendi kendine yemek yiyememe, başparmak ve işaret parmağını kullanarak küçük objelerin içinden seçtiğini alamama.

4. Bilişsel beceriler: Küçük çocuklarda bilişsel beceri gerilikleri şunları içerebilir. Hayali oyunlara katılamama, şekiller ve renkler arasında objeleri sıralayamama veya resimlerdeki aile bireylerini seçememe.

5. Sosyal beceriler: Küçük çocuklardaki sosyal beceri geriliklerinde diğer çocuklarla birlikte oyun oynayamama ve tek başına oynama, yanlış davranışlar sergilediği zaman bir reaksiyon gelebileceğini hiç düşünmeme gibi belirtiler görülür.

Yayınlanma Tarihi : 02.07.2013

9298

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim