Haberler

Makaleler

KÜÇÜK ÇOCUKLARA NE KADAR YARDIM ETMELİ

küçük çocuklara ne kadar yardım etmeliÇocukların ilginç bir gelişim süreci vardır. Bebeklik dönemlerinde tamamen anneye bağımlı olan bir bebek yürümeye başlaması ve kendi kendine bir şeyleri yapmaya başlamasıyla yavaş yavaş bağımsızlığını ilan etmeye başlar. Bu aslında normal bir gelişim sürecidir.

Anne ve babalar durum böyle olmasına rağmen büyüyen ve kendini ispatlamaya çalışan küçük çocuklarına karşı aşırı derecede müdahaleci ve kontrol edici olabilmektedirler. Aslında tabi bu durum anne ve babalık içgüdüsünden ileri gelmektedir.

Çocukların öğrenme süreçlerinde tabii ki başarı kadar, başarısızlık yaşayacakları durumlar da olacaktır. Özellikle 2 yaşlarından itibaren bir çocuk için bağımsız hareket etmek kendisi için çok önemlidir. Aslında bu kendini geliştirmesi ve geleceğe yönelik önemli adımlar atması için gereklidir.

Bir anne ve babanın buradaki tutumu destekleyici olmalıdır. Çocuğun bağımsız hareketlerine fazla müdahaleci olmadan ve onu uzaktan takip etmelidir. Her şeyi çocuğun yerine anne ve babanın yapmaya çalışması çocuğun öğrenme ve gelişim süreci açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Bu tür bir çocuk ilerde pasif ve tek başına bir şey yapamayan bir çocuk olarak yetişir.

Bir anne ve babanın çocuğun bağımsız duygularını desteklemesi ve ona başarı duygularını tattırması gerekir. Bu başarı duyguları çocuğun kendine olan güvenini artıracak ve geleceğe daha güvenle bakmasını sağlayacaktır.

Elbette çocuğunuzun başarısız olacağı durumlar da olacaktır. Bundan dolayı kendisini kötü ve stres altında da hissedecektir. Bu durumda siz anne ve baba olarak onunla konuşmaya çalışmalı ve onun duygularını anlamaya çalışmalısınız. Ona karşı göstereceğiniz empati duyguları onun kendisini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır. Çünkü küçük çocuklar bu tür durumların altından tek başlarına kalkamayabilirler. Diğer yandan çocuğun duygularını ifade etmesine de izin vermek gerekir Ağlaması gerekiyorsa ağlasın. Öfkeliyse bırakın öfkeli olsun. Bunları bastırmaya çalışmayın. Duygularını yaşaması önemlidir.

Çocuklara tabii ki anne ve baba olarak yardımcı olmalısınız. Fakat genelde çocuğunuzun sizden yardım talep etmesini beklemenizde fayda vardır. Bırakın önce kendi kendine yapsın. Eğer yapamayıp sizden yardım isterse yardım edin. Her defasında müdahale edip onun yerine yaparsanız onun kendisini beceriksiz hissetmesine yol açabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

3999

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim