Haberler

Makaleler

KÜÇÜK ÇOCUKLAR VE TATLILAR

küçük çocuklar ve tatlılarAslında çocukların beslenme alışkanlıklarında katı gıdalara geçişle birlikte başlayan beslenme düzenlerinin önemli rolü vardır. Küçük bir çocuğun tatlılara yönelik aşırı ilgisinin ardında bu beslenme düzeninin etkisi bulunur. Özellikle 1 yaşlarından itibaren tamamen katı gıdalara geçen çocuklarda ileriki aşamalarda tatlı yiyeceklere karşı aşırı düşkünlüğün altında bu neden yatar. Daha önceki beslenme alışkanlıkları.

Çoğu çocuğun tatlıya düşkünlüğünün nedeni bu olabilir. Tatlı yiyecekler konusunda çok fazla katı kurallara sahip olmamakla birlikte ebeveynler çocuklarına tatlı gıdalar vermek konusunda dikkatli olmalıdırlar. Zaman zaman çocuk için farklı tatlı gıdalar verilebilse de her zaman temel kural sağlıklı tatlı yiyecekleri bebeğe sunmaktır.

Tabi şekerli şeylere alışmış bir çocuğu sağlıklı tatlılara alıştırmak kolay değildir. Durum böyle olsa da çocuğu sağlıklı tatlılara alıştırmak için hiçbir zaman geç değildir. Çocuğun yiyeceklerine bu sağlıklı tatlılardan koyarak ya da öğün aralarında bunlardan vererek çocuğu bunlara alıştırabilirsiniz.

Özellikle yemeklere ilave şekilde bunları vermek belki daha faydalı olabilir. Çünkü çocuk bu tür tatlılara alışık olmadığı için ters tepki verebilir ve onun reddeder. Reddettiği zaman da bir süre ara verip sonra onu vermeyi tekrar deneyebilirsiniz. Bu konuda aşırı ısrarcı olmak çocuğun o besine karşı olumsuz bir yargı geliştirmesine yol açar ve onu sürekli reddeder.

Çocuk için besleyici olan tatlılar taze meyve suları, meyve püreleri, bal, pekmez, çeşitli besleyici tatlı turtalar, yine doğal besinler içeren kekleri sayabiliriz. Bu besinler doğaldır ve bebek için zararlı içerikler barındırmazlar. Dolayısıyla bebeğin diş sağlığı açısından da pek sorun çıkarmazlar. Şekerin bebek için faydaları yönleri vardır fakat sağlıklı ve doğal oldukları sürece vardır. Özellikle anneler bu konuda çok dikkatli olmalıdırlar. Örneğin yoğurt ve pekmez ikilisi. Yoğurdun içine biraz pekmez karıştırıp çocuğa şekerli besin olarak vermek, hem çocuğun sağlığı hem de iyi gelişimi için faydalıdır.

Çocukların tüm yaşamı deneyimler üzerine kuruludur. Siz çocuğunuza bu tür sağlıklı şekerli besinleri verdikçe çocuk da artık bunlara yavaş yavaş alışacaktır. Diğer zararlı olabilecek şekerli gıdaları mesela yaş pasta, gofret, çikolata v.b. yiyecekleri özel günlerde ve özel durumlarda verebilirsiniz. Bu konuda da her zaman bir açık kapınız bulunsun. Örneğin reçelleri düşünün. Marketten hazır paketlenmiş reçelleri kullanmak aslında zararlıdır. Çünkü bunlar doğal koşullarda hazırlanmamıştır. Anneler reçelleri de kendileri pek ala yapabilirler. Örneğin kaysıyı kaynatıp reçel haline getirmek gibi. Tamamen doğal.

Faydalı tatlıları ayrıca çocuğun dişlerine zararlı olur diye vermemek de yanlış bir düşüncedir. Çocuğun diş bakımını ve temizliğini her gün düzenli olarak yaptıktan sonra pek bir sorun yaşanmaz. Ayrıca bu tatlıları diğer yiyeceklere karıştırarak vermek de diş çürüklerinden endişelenen anneler için bir yöntemdir.

Yalnız önemli bir noktayı belirtmekte fayda vardır. Diş hekimlerinin bu konuda uyarsı şöyledir. Dişler mutlaka yemeklerden hemen sonra değil ortalama 1 saat sonra fırçalanmalıdır. Çünkü ağız içindeki salyalar aslında ağız ve diş sağlığını kuruyan bir etkiye de sahiptir. Dolayısıyla dişlerin hemen fırçalanmaya başlanması bu etkiyi azaltır. Bundan dolayı dişleri yemeklerden ortalama 1 saat sonra fırçalamak daha iyi olacaktır.. Diş hekimlerin bu konudaki uyarılarını da dikkate almakta fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 15.09.2011

7431

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim