Haberler

Makaleler

KÜÇÜK ÇOCUĞUNUZUN DİŞ TEMZİLİĞİ

küçük çocuğunuzun diş temizliğiDiş temizliği biz yetişkinler için olduğu kadar küçük çocuklar için de önemli bir konu. Bilindiği gibi dişlerden kaynaklanan rahatsızlıklar başka türlü rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. Çocuğu daha bebeklik döneminde itibaren diş temizliği ile tanıştırmak gerekir. Aksi halde çocuğun ileriki yaşlarında diş sorunlarıyla karşılaşması olağan olacaktır.

Peki küçük çocukların diş temizliği nasıl olmalıdır? Çocuğunuzun dişleri çıkmaya başladıktan sonra onun dişlerini temizlemeye başlayabilirsiniz Elbette ki ilk başlarda diş fırçası kullanmak uygun olmayabilir. Bu durumda temiz bir beze çocuklar için hazırlanmış olan diş macunlarından sürün. Bu diş macunlarının florür içerenlerini tercih edin. Florürün çocuğun dişlerini ve diş minelerini koruyucu etkisi vardır. Tabi bezi işaret parmağınızda yerleştirip işaret parmağınızdaki macun koyulmuş bezle çocuğun ilk çıkan dişlerini temizleyebilirsiniz.

Çocuğun dişlerini temizlerken diş macununu yememesine veya boğazına kaçmamasına dikkat edin. Diş macununu kullanırken de çok fazla sürmemeye de özen göstermek gerekir.

Çocuğun dişleri artmaya başladıkça, 1 yaşları civarında, artık çocuklar için hazırlanmış diş fırçalarını kullanabilirsiniz. Hatta çocuğun el ve kol koordinasyonu ilerledikçe dişlerini kendisi fırçalama başlamalıdır. Bu konuda bir isteksizlik duyuyorsa bunu bir oyun havası içinde çeşitli yöntemler deneyerek yapabilirsiniz.

İlk zamanlardaki diş temizliğiniz önemli olduğunu unutmayın. Çocuğun ilk dişlerinin iyi bakılması ve korunması daha sonra çıkacak dişlerini de olumlu etkileyecektir. İlk dişlerdeki olumsuz sağlık durumları sonraki dişlerin sağlığını, duruşunu ve ağız içindeki dizilişlerini de etkiler.

Ağız içinde sürekli bakteriler dolaşır. Bu bakteriler dişler düzenli olarak temizlenmediği ve ağız temizliği düzenli olarak yağılmadığı sürece zaman içinde bakteri plaklarına yol açar. Bu plaklar zamanla diş taşlarına dönüşür ve diş eti rahatsızlıklarına yol açar. Normalde bu tür şeylerin olmaması için gün içinde en az iki defa çocuğun dişlerini temizlemek veya fırçalamak gerekir. Çünkü ağız içindeki bakteriler aynı zamanda çeşitli nedenlerden dolayı asit oluşumuna yol açar.

Ağızdaki bu asit oluşumu dişlere zarar vererek çürük vakasına yol açar. Asit oluşumunda çocuğa verilen şekerli yiyeceklerin önemli bir rolü de bulunur. Dolayısıyla çocuğu şekerden ve şekerli yiyeceklerden uzak tutmakta fayda vardır. Çocuğun şeker ihtiyacı pekala diğer doğal şeker barındıran besinlerden de karşılanabilir.

Çocuğun diş sağlığının önemli olduğunu belirtmekte fayda var. Dolayısıyla çocuğun ilk dişleri çıktığı zaman bile çocuğu diş kontrolü için bir hekime götürmek iyi olacaktır. Böylelikle diş hekiminin tavsiyeleri de alınmış olur. Sonrasında ortalama olarak 6 ayda bir yine çocuğu diş kontrollerine götürmek faydalı olacaktır.

Peki dişleri nasıl fırçalamak gerekir? Öncelikle çocuklar için hazırlanmış diş fırçalarından alarak işe başlayın. Diş fırçasına çok az florürlü diş macunlarından sürün ( çocuklar için hazırlanmış ). Tabi diş fırçasının ağza giren kısmı çok büyük olmasın ki çocuğun ağzına rahatça girsin. Ayrıca fırça kıllarının yumuşak ve yuvarlak uçlu olmasına dikkat edin. Çok sert kıllar çocuğun hem dişlerine hem de diş etlerine zarar verir.

Çocuğun dişini fırçalarken dişlerin her köşesini fırçalayın. Fırçalarken hafif ve dairesel hareketlerle fırçalayın. En dipteki dişlere kadar gidebilirsiniz. Yukardan aşağı, sağdan sola hareketler yapabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 13.09.2011

4267

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim