Haberler

Makaleler

KÜÇÜK BEBEKLERİN GÜVENLİĞİ

küçük bebeklerin güvenliği

KÜÇÜK BEBEKLERİN GÜVENLİĞİ

Bir anne ve babanın özellikle vaktinin çoğunu bebekle geçiren annelerin en temel görevlerinden birisi de bebeğin güvenliğini sağlamaktır. Her nerede olursa olsun anneler bebeklerin güvenlikleri için gerekli önlemleri almalıdırlar. Çünkü en ufak kazalar bile küçücük bebekler için sorun oluşturabilir ve bu kazaların nereden ve nasıl geleceği de bilinemez. Fakat bir takım öngörülerle anneler bazı önlemler alabilirler. İşte annelerin alabilecekleri bazı güvenlik önlemleri.

Bir anne bebeği mümkün olduğunca gözünün önünden ayırmamalı sürekli emniyette mi diye gözlem altında tutmalıdır. Bebek ister yatakta olsun ister nerede durursa dursun. Bebekleri mümkün olduğunca yalnız bırakmamakta fayda vardır. Hele bir mama sandalyesi, koltuk üzeri gibi yerler tek başına duran bebekler için tehlike arz eder.  Bu tür kazalar genelde minimum düzeyde olsa da her zaman dikkatli olmak gerekir.

Bebek eğer evde kendi kendine oynayabilecek duruma gelmişse yine bazı güvenlik önlemlerini almakta fayda vardır. Bebeğin oyuncakları varsa bu oyuncakların bebeğe zarar vermeyecek şekilde olmasına dikkat etmek gerekir. Oyuncaklardaki ya da oynadığı şeylerdeki sivri ve keskin yüzeyler bebek için tehlikelidir. Yine bebeğin ağzına atabileceği ve onun boğulmasına yol açabilecek şekildeki oyuncakları veya malzemeleri bebekten uzak tutmak gerekir. Bilindiği gibi bebekler küçük yaşlarda her şeyi ağızlarına götürerek bir çok şeyi öğrenirler. Bebeğin ağzına götürdüğü bu şeylerin onun için risk oluşturmaması önemlidir.

Küçük bebekler çok hassastırlar. Ev ortamında bebek için ortamın ısınsı iyi ayarlamak gerekir. Ayrıca bebek odadayken evin pencereleri açılmamalı, böylelikle bebeğin üşütüp hasta olmasının önüne geçilmelidir. Diğer yandan bebeği yanan sıcak şeylerden de uzak tutmak gerekir. Bu tür şeyler tamamen savunmasız durumda olan küçük bebekler için bir risk etmenidir.

Evde evcil hayvan besleniyorsa bebek bu hayvanlardan uzak tutulmalıdır. Hem bu hayvanlarda olabilecek virüs ve parazitlerden dolayı hem de bu evcil hayvanların zaman zaman saldırgan davranışlar gösterebileceğinden dolayı bebek için risk oluşturur.

Bebeği bebek sandalyesi gibi içine koyduğunuz şeylerde yüksek yerlerde bırakmayın. Mesela bir koltuk üzeri, masa veya sehpa üzeri her zaman bir tehlike işaretidir. Bebekler için en güvenli yer ayağımızı bastığımız düz zemindir.

Bebek kendi elleriyle yemek yeme aşamasına gelmişse onun yiyemeyeceği, parçalayamayacağı, yutmakta zorlanacağı yiyecekleri vermemek gerekir. Bu tür şeyler bebeğin boğulmasına yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 27.09.2011

5577

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim