Haberler

Makaleler

KÖTÜ BESLENMENİN ÇOCUKLARDA OLUMSUZ ETKİLERİ

kötü beslenmenin çocuklarda olumsuz etkileriKÖTÜ BESLENMENİN ÇOCUKLARDA OLUMSUZ ETKİLERİ

 

Çocukların beslenmesinde uygun protein kaynaklarını tüketmeleri, sebze ve meyve yemeleri, süt ve süt ürünlerinden beslenmeleri ve karbonhidratlar önemlidir. Çocuk bunlardan yeterince beslenemediği zaman veya kötü beslenme alışkanlıları olduğu zaman bu onların hem gelişimlerini hem de sağlıklarını olumsuz etkilemektedir. Kötü beslenen çocuklarda okul başarılarında düşme, öğrenme sorunları, gelişim problemleri, sağlık sorunları ve obezite gibi riskler artar

 

Kötü beslenme çocukları genelde şu şeklerde olumsuz etkilemektedir:

 

Çocuğun davranışları

 

Kötü beslenen, alması geren vitaminleri ve mineralleri almayacak şekilde beslenen çocuklarda çeşitli davranış sorunları oluşabilir. Örneğin kötü beslenen çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu daha çok görülmektedir. Bu genelde besinlerdeki katkı maddelerinden, şekerden, fast food ve diğer boş besinlerdeki tiamin eksikliğinden kaynaklanır. Çünkü bu tür besinlerden sağlıklı ve yeterli düzeyde karbonhidrat, protein, sağlıklı yağlar alınmaz. Bu çocuklar uyuşuk ve sinirli davranışlar gösterebilirler.

 

Çocuğun zekası

 

Çocukların beslenme şekli onların zeka düzeylerinde de etkili olmaktadır. Kötü beslenen, protein, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlardan yeterince almayan çocukların zeka düzeyleri diğerlerine göre biraz daha geri olabilmektedir. Sağlıklı ve doğru beslenen çocukların bilişsel yetenekleri, okul başarıları daha iyi olmaktadır.

 

Çocuğun diş sağlığı

 

Kötü beslenen çocuklarda diş ve diş eti sorunları daha yaygın görülmektedir. Özellikle şeker diş çürüklerine neden olan en temel etkendir. Çünkü ağız içinde bakteri oluşumunu artırır. Ayrıca hazır gıdalar ve daha birçok işlenmiş besinde boya gibi katkı maddeleri bulunmaktadır. Bunlar çocuğun diş sağlığına ve görünümüne olumsuz etki ederler.

 

Çocukta vitamin eksikliği

 

Kötü beslenme çocuklarda vitamin ve mineral eksikliğine neden olur. Vitamin ve mineral eksikliği özellikle çocuklarda daha ciddi bir sorundur. Örneğin çocukta B vitaminleri yönünden bir eksiklik yaşanması bacak ağrılarına, ülsere, mide bulantısına, solunum sorunlarına ve zayıflığa neden olabilir.

 

C vitamini çocuklar için bir diğer önemli bir vitamindir. Besiler ve güneş ışınları yoluyla kolayca alınabilir.

 

D vitamini eksikliği çocuklarda önemli bir sorun yaratabilir. D vitamini eksikliğinde çarpık bacak, omurga sorunları ve diğer gelişim sorunları yaşanabilir.

 

Çocukta obezite

 

Kötü beslenmenin çocuklarda getirdiği diğer bir sorun ise obezitedir. Kötü beslenme koşuları obezitenin temel nedenlerinden birisidir. Çocuklar aktif bir yaşam sürseler bile kötü beslenme çocukta obeziteye neden olabilir. Hamburger, cips, kola, tatlılar, kızartılmış besinler yağ oranı yüksek ve sağlıksız yüksek düzeyde kalori içeren besinlerdir. Bunlar çocukta obeziteye neden olabilir. Obez olan çocukta ise yetişkinlik dönemine geldiklerinde diyabet, uyku sorunları, yüksek tansiyon ve solunum sorunları riski artar.

 

Diğer sorunlar

 

Kötü beslenen çocuklarda kalsiyum eksikliğinden dolayı raşitizm sorunu gelişebilir. Protein eksikliğinden dolayı gelişim geriliği ve zayıflık oluşabilir. Kötü beslenme çocukta sindirim sorunlarına, uyku sorunlarına, psikolojik sorunlara yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 25.03.2014

3431

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim