Haberler

Makaleler

KÖTÜ BESLENME ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

kötü beslenme çoculkarı nasıl etkiliyorKÖTÜ BESLENME ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

Çocukların sebze ve meyve yemeden, yeterince protein, süt ürünleri, karbonhidratlar ve iyi yağlardan tüketmedikçe yeterli düzeyde gelişip, büyüyemezler ve sağlıkları da bu durumdan olumsuz etkilenir. Yeterince ve sağlıklı beslenmeyen çocuklarda gelişim eksikliği, kötü akademik performans, uyku sorunları, hastalık riski artar. Çocuklardaki bu besinlerin şiddetli düzeyde eksikliği ölüm vakalarına bile yol açabilmektedir.

Kötü beslenme çocukları şu şekilerde etkileyebilir:

Davranışsal sorunlar

Kötü beslenme veya beslenme eksiklikleri çocukların fiziksel sağlığını etkilediği gibi davranışları üzerinde de olumsuz etkiler doğurabilir. Yapılan araştırmalara göre beslenme yetersizlikleriyle hiperaktivite ve dikkat eksikliği sporunu arasında bağlantı saptanmıştır. Özellikle fast food besinlerdeki tiamin eksikliği ve şekerler bu sorunu tetikleyebilmektedir. Uygun besinlerin eksikliği çocukta karbonhidrat, protein ve iyi yağ eksikliğine yol açar ki bu da çocukta asabiyet ve uyuşukluk yapabilir.

Düşük zeka düzeyi

Beslenme eksikliği ve kötü beslenme koşullarıyla zeka düzeyinin düşük olması arasında ilişki bulunmaktadır. Nitekim yapılan bilimsel araştırmalar da bu ilişkiyi teyit etmektedir. Çocukların yeterli, dengeli ve beslenmesi, uygun besinleri tüketmesi bilişsel yeteneklerini, okul başarısını, konsantrasyonunu ve sonuçta da zeka düzeyini geliştirmektedir.

Ağız ve diş hastalıkları

Kötü bir diyet uygulanan, yetersiz beslenen çocuklarda diş hastalıkları riski de artar. Bu çocuklarda diş hastalıkları sorunları iyi ve uygun beslene çocuklara göre daha çok görülmektedir. Kötü beslenen çocuklar fast food ve diğer boş besinlerden daha çok beslenmekte ve bu besinlerdeki şeker çocukların diş sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu tür besinler ağız içinde ve dişlerde bakteri üretimini artırmakta ve bu da zamanla dişlerde çürümelere neden olmaktadır. Bu tür besinlerde kullanılan renk verici maddeler ise dişlerde paslanmaya da yol açmaktadır.

Vitamin eksikliği sorunları

Vitamin eksikliği özellikle çocuklarda bir problem haline gelebilir. Çünkü vitamin eksikliği çocukları yetişkinlerden daha çok etkiler. Bazı vitaminlerin eksikliği ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. B vitaminleri eksikliği çocuklarda bacak ağırları, mide bulantısı, solunum sorunları ve güçsüzlük gibi sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde C vitaminine çocukların oldukça ihtiyacı vardır. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirir. D vitamini eksikliği çocuklar için oldukça tehlikeli olabilir. D vitamini eskilliği yaşayan çocuklarda bacak eğriliği. Omurga deformiteleri ve diğer gelişim sorunları ortaya çıkabilir.

Obezite

Kötü beslenme koşulları çocuk oldukça hareketli olsa bile obezite sorununa yol açabilir. Çünkü kötü beslenen çocuklar kötü yağlardan ve şekerden daha çok tüketirler. Bunlar cips, kola, tatlılar ve diğer fast food besinlerde oldukça fazla bulunur. Obezite zaman içinde diyabet, uyku sorunları, yüksek kan basıncı, solunum sorunları gibi sorunlara yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 03.01.2014

3719

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim