Haberler

Makaleler

KÖTÜ BEBEK BAKICISININ İŞARETLERİ

kötü bebek bakıcısının işaretleri

KÖTÜ BEBEK BAKICISININ İŞARETLERİ

Günümüzde birçok ebeveyn çeşitli zorunluluklardan dolayı bebekleri ve çocukları için bakıcı tutmaktadırlar. Fakat kafalarının bir köşesinde bebek bakıcısının bebekle / çocukla yeterince ilgilenip ilgilenmedikleri, işini gerektiği gibi yapıp yapmadıkları ile ilgili kuşkular doğabilmektedir.

Aşağıda bir bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısının işini doğru yapıp yapmadığıyla ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz.

1.  Bebeğin / Çocuğun bakıcıyı gördüğü zaman mutlu olmaması, huzursuz görünmesi ve kendini geri çekmesi: Bir bebek bakıcısı elbette ki bir anne veya babanın yerini tutmaz. Fakat bebek bakıcısı da olsa bebeğin bakımını yapacak kişinin ona sevgisini vermesi ve ona güven aşılaması gerekir.  Çünkü bebeğin buna ihtiyacı vardır.  

Bebekler ve çocuklar için bağ kurma çok önemli fakat bunu bir bebek bakıcısı ile sağlamak mümkün olmayabilir. Diğer yandan bir bebek veya çocuk bakıcısının ası görevi bebeğin / çocuğun ihtiyaç duyduğu sıcak ve rahat bir ortamı ona sağlamaktır. Fakat görevini kötüye kullanan, işini layıkıyla yapmayan bir bebek bakıcısı bunu sağlayamayacaktır. Bunun işaretlerinden birisi de bebeğin bakıcıdan uzak durması, onu gördüğü zaman mutsuz ve gergin olmasıdır.

2. Bebek bakıcısının bebekle geçirdiği zaman boyunca ebeveynlere karşı gizemli davranması: Bir bebek bakısının ebeveynler akşam eve geldiği zaman gün içinde neler yaptıklarıyla ilgili ebeveynlere bilgi vermesi beklenir. Bebekle yeterince ilgilenmeyen ve görevini kötüye kullanan bebek bakıcıları genelde sırlı davranırlar ve ebeveynlerle iletişim kurma konusunda pek istekli değillerdir.

3. Çocuğun sık bir şekilde önlenebilir kazalara maruz kalması: Bir bebek bakıcısının gözü daima çocuğun üzerinde olmalıdır. Bunun en önemli nedeni olası bir kazaya engel olmak içindir. Bakıcı çocuğu asla yalnız bırakmamalıdır.  Olası kazalara karşı da gerekli önlemleri almalıdır. Çocuk eğer evde sık sık kazalara uğruyorsa bakıcı çocukla yeterince ve istenildiği gibi ilgilenmiyor demektir.

4. Bebek bakıcısının ebeveynlerin isteklerini yerine getirmemesi: Her anne ve babanın bakıcıya çocukları ile ilgili özel uyarıları ve istekleri olabilir. Çünkü anne ve baba çocuğu bakıcıdan daha iyi tanır. Ebeveynlerin bu tür isteklerde ve uyarılarda bulunması doğaldır.  Bakıcının bu istekleri ve uyarıları dikkate alması beklenir.

5. Bir bebek bakıcısının biraz fedakar olması beklenir: Örneğin annenin zor bir anında onu yalnız bırakmaması, daha yardımcı olması, kimi zaman biraz zamanından feragat etmesi beklenir.  Bu konuda asla taviz vermeyen ve esnek davranmayan bir bakıcıya ebeveynlerin de güveni azalacaktır.

6. Bebeğin sık sık kirli ve özensiz görünmesi: Bir bebeğin veya çocuğun sık sık kirli, pasaklı, özensiz görünmesi onun gün içinde bakıcı tarafından yeterince iyi bakılmadığını ve ilgilenilmediğini gösterir. Bebek ve çocuklar için zaten önemli olan bakım konusundaki temel şeylerin yapılmasıdır ( bebeğin altının değiştirilmesi, karının doyurulması, güvenliğinin sağlanması, uykusunu alması, temizliği, duygusal ve psikolojik destek v.b. ).

7. Bebek bakıcısının güvenilir olmaması:  Evde bir eşyayı çalan, yalan söyleyen bir bebek bakıcısına asla müsamaha gösterilmemelidir. Ebeveynlerin bakıcıya güvenmeye ihtiyaçları vardır.

Yayınlanma Tarihi : 11.04.2012

5533

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim