Haberler

Makaleler

KOLAY DOĞUM İÇİN İPUÇLARI

kolay doğum ipuçlarıKOLAY DOĞUM İÇİN İPUÇLARI

Hamile kadınların yaklaşık %10 unda tokofobi denen doğum yapmaktan aşırı derecede korkma durumu vardır. Bu durum hamile bir kadın için gece kabus görmesine bile neden olabilir. Yaşanan şiddetli korku hamile kadının sezaryen ameliyatını tercih etmesine de yol açabilir. Çoğu uzman normal doğumun eğer bir sorun yoksa en uygun tercih olduğunu belirtmektedir.

Eğer siz normal doğum yapmak istiyorsanız aşağıdaki ipuçları daha kolay doğum yapmanıza imkan sağlayacaktır:

1. Doğum sırasında nefes alma ve rahatlama tekniklerini uygulamanız hem doğum sancılarınızın azalmasına hem de doğumun daha kolay gerçekleşmesine yardımcı olur. Hastane yetkililerinin rahatlama ve nefes alma teknikleri ve doğumun fiziksel süreçleri konusunda bir eğitim vermeleri faydalı olur. Böylelikle aldığınız bilgilerle hem rahatlamış hem de doğum sırasında nefes alma ve rahatlama tekniğiyle doğumunuzu kolaylaştırmış olursunuz.

2. Doğum öncesi, doğum sırasında ve doğum sonrasında hekiminizden, doğum uzmanından, ebeden alacağınız duygusal destek acılarınızı hafifletebilir, sezaryen ihtimalini azaltabilir ve doğum süresini kısaltabilir. Duygusal destek doğum sırasında yaşanabilecek olası travmatik sorunların riskini de azaltır.

3. Yaşayacağınız stres ve endişeler doğum sürecini yavaşlatarak doğumun daha acılı olmasına neden olabilir. Yatıştırıcı bir müzik, ışıkları karartmak ve derin nefes alıp verme gibi rahatlama teknikleri stres ve endişelerinizin azalmasına katkı sağlar. Akupunktur ve kendi kendine hipnoz teknikleri de doğum sancılarını azaltarak, doğumunuzun kolay geçmesine yardımcı olabilir.

4. Narkotik ilaçlar, epidürel ve spinal bloklar doğum sancılarınızı azaltarak doğumunuzun kolay geçmesini sağlar.

Yayınlanma Tarihi : 02.01.2013

11087

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim