Haberler

Makaleler

KİMYASAL GEBELİK, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEŞHİSİ

kimyasal gebelikKİMYASAL GEBELİK, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEŞHİSİ

 

Kimyasal gebelik çok erken bir düşük olarak tanımlanabilir. Kimyasal gebelikte aslında bir gebelik vardır fakat bu gebelik çok erken dönemde düşükle sonlanmıştır. Kimyasal gebelik çok erken bir düşük vakasını tanımlamak için kullanılan tıbbi bir terimdir.

 

Kimyasal gebelik yumurtanın rahim duvarına tutunamaması sonucu oluşur. Kimyasal gebelik aslında yaygın bir durumdur ve ilk gebeliklerin hemen hemen yarısından fazlasında görülür. Sıklıkla fark edilmemektedir. Fakat günümüzde artık bu tür gebelikleri yükse bir hassasiyetle test edebilecek gebelik testleri de bulunmaktadır.

 

Kimyasal gebelik belirtileri nelerdir?

 

Kimyasal gebelik durumunda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

 

Adet gecikmesi

Vajinal kanama

Karın krampları

Kanda HCG seviyesinde düşüş

 

Kimyasal gebelik neden olur?

 

Kimyasal gebeliğin nedenleri çeşitli olabilir. Düşük hormon seviyeleri, yetersiz rahim astarı, enfeksiyonlar ve luteal faz defekti bu nedenlerden sadece bazıları. Bununla birlikte kimyasal gebelik nedenleri arasındaki en yaygın varsayım, kimyasal gebeliklerin gelişen fetustaki kromozomal sorunlara bağlı olarak gelişmesidir. Bu durum ise yumurta veya sperm kalitesinin kötü olması, fetustaki anormal hücre bölünmesi veya anne veya babadan kaynaklanan genetik anormallikler neticesinde meydana gelir.

 

Kimyasal gebelik nasıl teşhis edilir?

 

Kimyasal gebelikler kan testiyle teşhis edilebilir. Hekim anne adayının kan testiyle HCG düzeylerini ölçer. Eğer HCG düzeyinde ani bir düşüş varsa hekim çok erken bir düşük vakasından şüphelenebilir. HCG testinden sonra hekim daha net bir karar vermek için ayrıca bir ultrason çekebilir. Bu ultrason anne rahmindeki bir yaşam belirtisini belli edecektir. Bir kimyasal gebelikte anne rahminde bir kalp atışının olmadığı tespit edilir ve bir implantasyon görülmeyebilir.

 

Kimyasal gebelik sonrası tekrar gebelik

 

Bir kimyasal gebelikten hemen sonra tekrar bir gebelik yaşanabilir. Tekrar gebelik için tıbbi bir engel yoktur. Rahimdeki tekrar döllenme kimyasal gebelikten etkilenmez. Adet döngüsü normal olarak devam eder. Ayrıca bir sonraki adet döngüsü bir öncekinden daha uzun olabilir.

 

Kimyasal gebelik önlenebilir mi?

 

Kimyasal gebeliği önlemenin bir yolu bulunmamaktadır. Çünkü bu durum kontrol dışı bir durumdur. Kimyasal gebeliklerin çoğu embriyodaki bir sorundan kaynaklanır. Bundan dolayı önlenemez. Diğer yandan yaşam tarzındaki ufak değişiklikler gelecekteki olası düşük risklerini azaltabilir. Sağlıklı yaşam alışkanlıları, sigaradan uzak durmak ve uyuşturucu madde gibi yasak maddelerden uzak durmak sağlıklı bir gebelik için önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 05.03.2015

5024

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim