Haberler

Makaleler

KİLOLU BEBEKLERİN BAKIMI

kilolu bebeklerin bakımıKİLOLU BEBEKLERİN BAKIMI

Kilolu bebekler oldukça sevimli görünürler. Fakat bebeklerin doğduktan sonraki ilk aylarında çok fazla kilo artışı daha sonraki yaşamlarında kilo sorunlarına yol açabilir. Üstelik bebeğin çok fazla kilo alması onun için sağlık problemlerini de beraberinde getirecektir.

Bu yüzden kilolu bebeklerin bakımında bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Bu konuda aşağıdaki önlemlerin alınması bebeğin de zaman içinde normal kilosuna dönmesine yardım edecektir.

1. Bebek sadece aç olduğu zaman beslenmelidir. Karnı tok olduğu zamanlar beslemekten kaçınmalıdır. Bebeği uykuluyken, canı sıkkınken, mutsuzken, mızmız olduğu zamanlarda beslememek gerekir ( Tabi bunlar aç olmasından kaynaklanmıyorsa ). Çünkü bu nedenler bebeğin gereğinden fazla beslenmense neden olur. Sonrasında da bebekte her mızmızlandığında belenme alışkanlığı gelişebilir. Eğer mutsuz ve mızmız görünüyorsa onunla eğlenmeyi ve oynamayı denemek gerekir.

2. Bebeğin hekimiyle diyet tavsiyeleri konusunda görüşmek gerekir. Eğer bebek formül besinlerle besleniyorsa ve bebek çok kilolu görünüyorsa hekim daha düşük kalorili formül besin önerebilir.

3. Bebeğe su içirilmelidir. Bu daha büyük bebekler için uygun olabilir. Eğer bebek biberondan beslenerek kendini daha rahat hissediyorsa biberon içine su koyularak verilebilir. Bu bebeği ekstra kalori olmadan memnun edecektir.

4. Bebeği çok erken katı gıdalarla tanıştırmamak gerekir. Üstelik bebeklerin sindirim sistemleri erken dönemlerde katı gıdalar için henüz tam olarak gelişmemiştir. Bu katı gıdalar bebeğin aşırı kilo almasına neden olabilir. Eğer bir zorunluluk yoksa bebeği ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemek gerekir.

5. Bebeğin diyeti iyi takip edilmelidir. Eğer bebek düzenli olarak katı gıdalarla besleniyor fakat aynı zamanda aynı ölçüde formül besinler ve anne sütü alıyorsa bu bebeğin aşırı kilo almasına neden olabilir. Hekimle görüşüp bebeğin katı besinleri almasını kısmakta fayda vardır.

6. Bebekler aktif olmaya teşvik edilmelidir. Aktif olması bebeğin fazla kilolarını atmasına yardımcı olur.

7. Bebeğin kilosu hakkında bir önlem almadan önce mutlaka önce hekimiyle görüşmek gerekir.

8. 4 yaşlarına gelen çocuklar normalden daha kilolu olabilirler

9. Bebeğin biberonuna ekstra gevrekler veya besinler eklenmemelidir.

Yayınlanma Tarihi : 18.08.2012

7469

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim