Haberler

Makaleler

KEMİK SAĞLIĞI İÇİN DİYET

kemik sağlığı için diyetKEMİK SAĞLIĞI İÇİN DİYET

İnsanlar yaşlandıkça kemik yoğunlukları azalma eğiliminde olur ve kemik yapım yeteneği de düşer. Fakat erken yaşlardan itibaren sağlıklı bir diyet uygulayarak kemik yaşlanmasını ve kaybını geciktirmek ve azaltmak mümkündür. Böylelikle kemiklerimiz daha uzun süre sağlıklı kalabilir. Siz de aşağıdaki diyet önerilerine dikkat ederek kemik sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

1. Kalsiyum yönünden zengin besinler tüketin. Süt, peynir, yoğurt ve diğer süt ürünleri önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik sağlığınız ve güçlü kemikler için bu besinleri düzenli olarak tüketin.

2. Eğer süt ve süt ürünlerinden yeterince tüketemiyorsanız hekim tavsiyesiyle kalsiyum desteği alın.

3. Brokoli, ıspanak ve kıvırcık lahana gibi yeşil sebzelerden tüketin. Bunlar da önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Bu besinler ayrıca kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilmesini sağlayan maddeler de içerirler.

4. D vitamini içeren besinleri tüketin veya besin desteklerinden alın. Çünkü D vitamini kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur. Örneğin süt iyi bir D vitamini kaynağıdır.

5. Çok fazla olmamak kaydıyla güneş altında biraz zaman geçirin. Güneş vücut için iyi bir d vitamini kaynağıdır. Fakat güneş altındayken cildinizi ve gözlerinizi korumayı unutmayın. Güneşin zararlı etkilerinden koruyacak bir güneş kremi sürün ve gözlük takın.

6. Aşırı protein ve sodyum tüketiminden kaçının. Çünkü aşırı derecede protein ve sodyum alımı idrar ve katı dışkı vasıtasıyla vücuttan atılan kalsiyum miktarında artmaya yol açar. Vücuttan kalsiyumun fazla miktarda atılması kalsiyum eksikliğine yol açar.

Yayınlanma Tarihi : 10.03.2013

3022

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim