Haberler

Makaleler

KAYBOLAN İKİZ SENDROMU

kaybolan ikiz sendromuKAYBOLAN İKİZ SENDROMU

Kaybolan ikiz sendromu fetusların ultrason muayenesinde görüldükten veya kalp atışları duyulduktan sonra ikizlerden bir tanesinin gözden kaybolmasıdır. Kaybolan ikiz sendromu aslında bir nevi düşüktür veya ikizlerden birinin kaybı olarak da adlandırılır. Kaybolan ikiz sendromu bütün ikiz gebeliklerin %20 sinde görülmektedir.

Kaybolan ikiz sendromunun nedeni

Kaybolan ikiz sendromunda çoğunlukla ikizlerden birinin ölüm sebebi tam olarak net değildir. Eğer cenin veya plasental doku analiz edilirse bazen kromozomal anomaliler saptanabilir. Ayrıca göbek kordonu implantasyonuyla ilgili sorunlar da kaybolan ikiz sendromuyla sonuçlanabilir.

Kaybolan ikiz sendromu belirtileri

Eğer ikizlerden birisi gebeliğin en erken dönemlerinde ölürse anne herhangi bir belirti hissetmeyebilir. İlk üç aylık dönemde genelde yaygın olarak görülen düşük belirtileri hissedilir. Bunlar pelvik ağırsı, rahimde kramp ve kanama gibi belirtilerdir. Ayrıca bir kan testi yapılırsa kaybolan ikiz sendromunun muhtemel belirtilerinden birisi olan hormon seviyelerinde de azalma görülebilir.

Kaybolan ikiz sendromu tedavisi

Yaşanan kramp ve kanamalar hekim tarafından değerlendirilmelidir. Rahimde bir veya her iki ikizin de hala yaşayıp yaşamadığı ultrasonla tespit edilir. Kaybolan ikiz sendromunda genelde anne için gereken bir tedavi yoktur.

Gebeliğin izlenmesi

Eğer kaybolan ikiz sendromu vakası yaşanmışsa diğer komplikasyonlara karşı ve yaşayan diğer ikizin sağlığı için hekimi sık sık ziyaret etmek gerekir. Daha sık ultrason muayenesi gerekebilir. Kaybolan ikiz sendromu yaşayan hamile kadınlar çoğu vakalarda iyi bir şekilde normal doğum yaparlar.

 

Yayınlanma Tarihi : 19.04.2013

5034

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim