Haberler

Makaleler

KALP SAĞLIĞI İÇİN EN İYİ 6 DİYET ÖNERİSİ

kalp sağlığı diyet önerileriKALP SAĞLIĞI İÇİN EN İYİ 6 DİYET ÖNERİSİ

 

Sağlıklı bir kalp için bunun yolu iyi bir diyetten, sağlıklı beslenmeden geçer. Kalp sağlığı için diyet önerileri arıyorsanız belenmenizde aşağıdaki tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Aslında sağlıklı kalp için diyet uygularken yapacağınız temel şeyler oldukça basittir.

 

1. Yeterli düzeyde kalori alın. Kalp sağlığı için yeterli düzeyde kalori almanız nemlidir. Fazla kaloriler size fazla kilo ve yağ olarak geri döner. Bu da kalp salığınızı riske sokar.

 

2. Günlük beslenmenizde bol sebze ve meyve tüketin. Kalp sağlığınız anahtarı sebze ve meyvelerdedir. Günlük beslenmenizde asla ihmal etmemelisiniz.

 

3. Ekmek ve makarna tükettiğinizde tam tahıllı olanlarını tercih edin. Tam tahıllı besinler kalp sağlığınız için faydalıdır.

 

4. Kırmızı eti azaltın. Temel protein kaynağı olarak balık, tavuk eti ve bakliyatları tüketin. İşlenmiş yağları diyetinizde mümkün olduğunca azaltın.

 

5. Trans yağlardan kaçının. Trans yağlar içeren bir diyet kalp sağlığı için risk oluşturur.

 

6. Genel olarak işlenmiş besinlerden uzak durun. Özellikle işlenmiş karbonhidratlardan uzak durun. Doğal besinler tüketmeye çalışın.

 

Kalp sağlığı için diyet uygularken yukarıdaki 6 temel diyet önersine dikkat etmeniz size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

 

Akdeniz diyeti ile kalp sağlığınızı koruyun

 

Kalp sağlığı için diyet uygulamalarında yukarıdaki temel önerileri dikkate aldıktan sonra kendiniz için belli bir diyet türü seçebilirsiniz. Bu noktada Akdeniz diyeti size oldukça yardımcı olabilir.

 

Kısaca bahsetmek gerekirse Akdeniz diyetinin en önemli özelliği doymuş yağ oranı düşük besinlere yer vermektir. Katı yağlar içeren besinler bu diyet türünde önerilmez. Yemeklerde kullanılması gereken yağ zeytinyağıdır. Zeytinyağı iyi kolesterolü yükseltip, kötü kolesterolü düşürür. Sıvı yağ olarak fındık yağı gibi diğer sıvı yağlar da kullanılabilir. Tüm bunlar sağlıklı bir kalp için gereklidir.

 

Kalp sağlığı için dikkat edilmesi gereken başka diyet önerleri de vardır.

 

Yukarıdaki belirtilen 6 diyet önerisine ek olarak aşağıdaki hususlara da dikkat etmeniz gerekir:

 

Omega 3 yağ asitleri içeren besinlere bolca yer verin. Keten tohumu, ceviz, sardalya, somon balığı, sığır eti, soya fasulyesi, brüksel lahanası, karnahabar.

Kuruyemişlerden mutlaka tüketin.

Alkolden uzak durun.

Ayrıca yemeklerde tuzu azaltın.

Yayınlanma Tarihi : 27.04.2016

2287

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim