Haberler

Makaleler

KAFEİN ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

kafein çocukları nasıl etkiliyorKAFEİN ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

 

Çay, kahve, kola gibi içeceklerde bulunan kafein çocukların merkezi sinir sistemini etkileyebilecek özelliklere sahiptir. Kafeinin az miktarlarda olanı çocuğun konsantre olma yeteneğini artırabilir. Fakat düzenli olarak fazla miktarda tüketildiğinde bağımlılık dahil bazı zararlı etkilere sahip olabilir. Aşırı kafein tüketiminden dolayı vücutta mineral kaybı olur. Bu da çocuğun kemik yoğunluğunu olumsuz etkileyebilir. Fazla miktarda kafeinli besinlerden ve içeceklerden tüketen çocukların genel sağlık durumu da bunda olumsuz etkilenebilir. Ayrıca fazla kafeinin çocukların davranışları üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kafein çocukları şu şeklerde etkileyebilir:

 

Bağımlılık: Kafein düzenli olarak tüketildiğinde bağımlılık yapabilir. Düzenli kafein tüketimi fazla miktarda olsa da az miktarda olsa da bağımlılık yapabilir. Ayrıca çocukta net düşünememe, asabiyet ve uyuşukluk gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

 

Kemik yoğunluğunda azalma: Çocukların kemikleri gelişme sürecimdedir. Fakat düzenli kafein tüketimi ve özelikle bunun fazla miktarlarda olması çocuğun kemik gelişimini olumsuz etkileyerek kemik yoğunluğunu azaltabilir. Kafein çocuğun idrarı yoluyla vücuttan fazla miktarda kalsiyum ve magnezyum atılmasına neden olur. Bu da kemik gelişimini olumsuz etkiler.

 

Çocuğun beslenmesi: Çocuğun kafeinli içeceklere ve besinlere karşı çok istekli olması, bunları çok tüketmesi diğer besin değeri yüksek sağlıklı besinlerden ve içeceklerden daha az tüketmesine neden olabilir. Kafein midede tokluk hissi yaratır. Bu da çocuğun diğer sağlıklı besinlere karşı iştahını azaltır.

 

Gazlı içecekler: Kafeinli gazlı içecekler çocukların genel dağlığı için zararlı etkiler doğurabilir. Bu içecekler fosforik asit içermektedir. Fosforik asit hem kemik kırılmalarını tetikleyebilir hem de diş minesini aşındırabilir. Kafein çocuklarda reflü sorununu da tetikleyebilir. Reflü küçük çocuklarda da görülebilen bir sorundur.

 

Çocuğun davranışları: Düzenli kafein tüketen çocuklarda okulda konsantre olamama gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Kafein çocukta endişe duygularını tetikleyebilir ve çocuk sinirli olabilir. Olaylar karşısında diğer çocuklara göre daha aşırı duygusal tepkiler verebilirler.

Yayınlanma Tarihi : 16.04.2015

2863

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim