Haberler

Makaleler

KADINLARIN MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKEN VİTAMİN VE MİNERALLER

kadınların tüketmesi gereken vitamin ve minerallerKADINLARIN MUTLAKA TÜKETMESİ GEREKEN VİTAMİN VE MİNERALLER

 

Günlük yaşamda beslenmede bazı önemli vitamin ve mineralleri içeren besinleri özellikle tüketmekte fayda vardır. Aşağıdaki vitamin ve mineralleri içeren besinleri tüketerek yaşam kalitenizi artırabilir, hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir ve ömrünüzü bile uzatabilirsiniz.

 

Omega 3

 

Yapılan araştırmalara göre omega 3 yağ asitleri yönünden zengin besinlerden tüketmek kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Omega 3 kalp atışlarını düzene sokmaya, damarlarda iltihaplanma oluşmasını azaltmaya, kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olmaktadır. Bazı araştırmalara göre de omega 3 depresyona iyi gelmektedir.

 

Omega 3 içeren besinler: Somon balığı, sardalye, alabalık omega 3 açısından oldukça zengin balıklardır. Haftada 2 defa bu balıklardan yemek oldukça faydalıdır. Omega 3 içeren besinlerden az tüketen veya bu balıklardan tüketmeyen kişiler bunun yerine omega 3 besin desteği de alabilirler.

 

D vitamini

 

D vitamini kronik ağrılara iyi gelen, PMS ( adet öncesi sendrom ) belirtilerini hafifleten, kalp hastalıklarından koruyan ve kansere karşı da koruma sağlayan önemli bir vitamindir.

 

Fakat insanların çoğunda D vitamini eksikliği yaşanmaktadır. D vitamini kronik hastalıklara karşı koruma sağlamakta ve kemik sağlığı içinde rol oynamaktadır. D vitamini açısından en önemli kaynaklardan birisi de güneş ışığıdır. Her ne kadar güneşin zararlı etkilerine karşı cildimizi korumamız gerekse de beli ölçülerde, aşırıya kaçmada güneş ışığı da almak gerekir. yeterli güneş ışığı alınmadığı zaman vücutta D vitamini eksikliği yaşanması olasıdır. D vitamini için ayrıca D vitamini içeren besinlerden de mutlaka tüketmek gerekir. Günlük tavsiye edilen d vitamini ihtiyacı en az 400 IU’dur.

 

D vitamini içeren besinler: D vitamini için somon balığı, süt, D vitamini katkılı kahvaltılık gevrekler tüketilebilir. Ayrıca D vitamini destekleri de kullanılabilir.

 

Lif

 

Besinlerde bulunan lif kan şekerini dengede tutmaya ve birçok hastalığı ( kanser, inme ve dahası ) önlemeye yardımcı olur. Lif ihtiyacı için sebze, meyve, tam tahıllar ve bakliyatlardan tüketmek gerekir. Lif ihtiyacını karşılamak besinler yoluyla basittir. Çünkü çoğu besinde bulunur. Lifli besinlerden daha fazla tüketirken aynı zamanda bol su da içmek gerekir. Çünkü su içilmediği zaman bazı kişilerde kabızlık, şişkinlik gibi mide-bağırsak sorunlarına yol açabilir.

 

Kalsiyum

 

Kalsiyum en önemli minerallerden birisidir. Kemik sağlığı ve kas fonksiyonları için kritik bir mineraldir. Yeterli kalsiyum tüketimi diyabetten kansere, hipertansiyondan kalp hastalıklarına karşı bir çok hastalığı önlemeye yardımcı olur. 19-50 yaş arsındaki kadınların günlük 1000 miligram kadar kalsiyum almaları önerilmektedir. 51 yaş ve üzerindeki kadınların için önerilen kalsiyum miktarı günlük 1200 miligramdır.

 

Kalsiyum ihtiyacı için en iyi besinler süt ve süt ürünleridir. Bunun dışında kalsiyum desteği de alınabileceği gibi kalsiyum katkılı kahvaltılık gevrekler ve portakal suyu da tüketilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 11.05.2015

2315

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim