Haberler

Makaleler

KADINLARDA KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

kadınlarda kalp krizi belirtileriKADINLARDA KALP KRİZİ BELİRTİLERİ

 

Kadınlardaki kalp krizinin belirtileri erkeklerin aksine değişik olabilir. Kadınlardaki bir kalp krizi teşhisinde daha sık bir şekilde yanlış tanılar koyulabilmektedir. Çünkü kadınlardaki kalp krizi belirtileri göz ardı bile edilebilmektedir. Bu nedenle bu belirtilerin tam olarak neler olduğunun farkına varmak gerekir.

 

Kadınlardaki kalp krizi belirtileri genelde şunlardır:

 

Göğüs ağrısı: Göğüs ağrısı kalp krizinin yaygın bir belirtisidir. Bu şiddetli bir ağrı olarak başlamayabilir. Birkaç gün boyunca bu yaşanabilir. Zamanla ağrı artar.

 

Solunum sorunları: Kalp krizi geçiren bir kadın nefes darlığı veya solunum zorluğu yaşayabilir.

 

Ağrı: Çene, sırt, boyun, omuz veya karın bölgesindeki ağrı bir kalp krizinin göstergesi olabilir. Böyle bir ağrıda ağrının şiddetli olması gerekmez. Sadece bir ağrı hissi de olabilir.

 

Soğuk algınlığı / grip benzeri belirtiler: Kadınlardaki kalp krizleri sıklıkla kendini grip veya soğuk algınlığı belirtileri olarak kendini gizleyebilir. Mide bulantısı, kusma ve ishal diğer belirtilerle birleştiğinde bir kalp krizinin belirtisi olabilirler.

 

Diğer belirtiler: Kadınlarda yukarıda belirtilenler dışında başka kalp krizi belirtileri de olabilir. Kalp krizi geçiren bir kadında mide ekşimesi, hazımsızlık, aşırı terleme, endişe duyguları gibi belirtiler de olabilir.

 

Eğer bir kişide kalp krizinden şüpheleniyorsanız hemen 112 acil servisi arayarak tıbbi yardım isteyin veya en yakınınızdaki bir acil servise götürün. Çünkü erken müdahale kalp krizinden ölüm veya olası diğer zarar riskini azaltacaktır.

 

Kadınlarda kalp krizini önemek için çözümler

 

Kadınlarda kalp krizini önlemek için birçok etkeni bir arada düşünerek önlem almak gerekir.

 

1. Bu etkenlerden birisi sigaradır. Kalp krizini önlemede sigarayı bırakmak ve sigara dumanından uzak durmak önemlidir.

 

2. Sigara dışında yüksek tansiyon da önemli bir risk faktörüdür. Tansiyonu kontrol altına almak ve yükse tansiyondan korunmak gerekir.

 

3. Aynı şekilde kolesterol düzeyini de kontrol altında tutmak kalp krizini önlemede yardımcı olacaktır. Bu maçla yüksek yağlı besinlerden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir.

 

4. Egzersiz yapmak ve kiloyu kontrol altında tutarak normal bir düzeyde kiloya sahip olmak kalp krizini önlemede oldukça önemli bir etkendir. Obezite kalp krizinde önemli bir risk faktörüdür.

 

5. Stresten mümkün olduğunca uzak durmak ve daha muştu bir yaşam süremeye çalışmak gerekir. Sürekli stresli bir yaşam da kalp krizinde bir risk faktörüdür. Stresi azaltmak ve rahatlamak için yoga, meditasyon, solunum egzersizleri gibi çeşitli rahatlama teknikleri uygulanabilir.

Yayınlanma Tarihi : 16.02.2015

2958

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim