Haberler

Makaleler

KADINLARDA GÖĞÜS HASTALIKLARI

kadınlarda göğüs hastalıklarıKadınlar özelikle belli bir yaştan itibaren jinekolojik olarak muayene olurken ayrıca göğüs muayenesi yaptırmaları da faydalı olacaktır. Bilhassa 40 yaşından itibaren 2 yılda bir göğüs muayenesi yaptırmak gerekir. Riskli gruplarda yer alan kadınların ise 6 ayda bir göğüs muayenesi ve tetkikleri yapılmalıdır.  Diğer yandan her kadının kendi kendilerine elle göğüs kontrolü yapmaları da olabilecek her hangi bir riski erken teşhis etme bakımından oldukça kritiktir.

Kadınlardaki göğüs hastalıklarını göğüste iltihaplanma, göğüste iyi huylu tümör ve göğüste kötü huylu tümör olarak belirtmek mümkündür.

Göğüste İltihaplanma

Göğüste iltihaplanma doğum sonrası bebek emziren kadınlarda daha çok görülür. Belirtileri arasında göğüste kızarıklık, şişkinlik, ateş ve ağrı vardır. Eğer göğüsteki iltihaplanma düşük düzeydeyse hekimin yazacağı bir antibiyotikle tedavi yapılır. İltihaplanma ileri düzeydeyse bu sefer bebeğin emzirilmesine bir süre ara verilir. Ayrıca çok ileri durumda cerrahi müdahale ile abse yarılır.

Göğüste İyi Huylu Tümör

Bunun belirtileri arasında, elle kontrol edilince ele beze gelmesi, ağrı olması, göğüsten akıntı gelmesi vardır. Öncelikle tanı konmaya çalışılır. Göğüs filmi çekilir ve ultrasona bakılır. Duruma göre ya ameliyatla tümör alınır ya da ilaç tedavisi uygulanır.

Göğüste Kötü Huylu Tümör

Maalesef göğüs kanseri her geçen yıl daha da artmakta ve daha genç yaştaki insanları tehdit eder hale gelmektedir. Göğüs kanseri bakımından daha riski gruplar aile geçmişinde daha önce göğüs kanseri vakası olan kişilerdir. Ayrıca hiç doğum yapmamış ve bebek emzirmemiş kadınlarda da görülme sıklığı daha çoktur.

Göğüs kanserinin belirtileri arasında elle fark edilebilen beze oluşumu, ağrı, göğüsten kanlı akıntı gelmesi, göğüsteki ciltte çekilme olması, göğüste şişlik, kolda yer alan şişlik, göğüste kızarıklık vardır.

Göğüs kanserinin tedavisi için tümör çıkarılır. İlaç ve ışın tedavisi uygulanır. Meme kanseri vakasında kadının çok iyi bir şekilde kontrol altında tutulması gerekir. Kontrollerinde ve tedavisinde aksama ve gecikme olmamalıdır. Çünkü göğüs kanseri vakasının kemiklere, akciğere ve karaciğere sıçrama ihtimali vardır.

Göğüs kanseri riskine karşı kadınların yapması gereken önemli bir husus da şudur. Her ne kadar bazı kadınlar riskli grupta yer alsa da bu grupta yer almayan kadınlar da yani bütün kadınlar göğüs muayenelerini düzenli olarak aksatmadan yaptırmalıdırlar.

Yayınlanma Tarihi : 26.01.2012

5769

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim