Haberler

Makaleler

K VİTAMİNİ BEBEKLER İÇİN NEDEN ÖNEMLİ?

K vitamini bebekler için neden önemli?

 

K vitamini yeni doğan bebeklere kanamayı önlemek için K vitamini iğnesi olarak enjekte edilir veya ağızdan damla şeklinde verilir. K vitamini kanın pıhtılaşması için gerekli bir vitamindir.

 

Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği görülmesi daha olasıdır. K vitamini eksikliği yeni doğan bebeklerde bu eksikliğine bağlı olarak kanamalara yol açabilir. Bu nedenle K vitamini yeni doğan bebeklere direkt olarak enjekte edilir veya ağızdan damla şeklinde verilir. Böylelikle bebeklerde herhangi bir kanamadan dolayı ölüm riski azaltılır.

 

K vitamini kanın pıhtılaşmasında temel bir vitamindir. K vitamini eksikliğinde yeni doğan bebeklerde kan pıhtılaşmasında sorun yaşanır. Kanama bebeğin ölümüne yol açabilir. Ayrıca bebekteki kanamdan dolayı başka sağlık sorunları da gelişebilir.

 

Yeni doğan bebeklerde K vitamini eksikliği yaşanmasında temel etkenlerden birisi K vitamininin bebeklerde yeterli düzeyde depolanmamış olmasıdır. Bebekler K vitamini eksikliğiyle doğarlar.

 

K vitamini eksikliği ile doğan bebekte kendiliğinden kanama gelişebilir. Bu durum doğumdan sonraki ilk 12 hafta içinde oluşabilir. Böyle bir kanamanın erken belirtileri burundan veya ağızdan kanama veya bebeğin altından veya göbekten kan gelmesi şeklinde olur.

Bebeklerde K vitamini eksikliğinden dolayı gelişen kanamalar 3 kategoride ele alınabilir.

 

Erken kanamalar: Doğumdan sonraki ilk 24 saat içinde gelişir.

Klasik kanamalar: Bu tür bir kanama doğumdan sonraki ilk 1 hafta içinde gelişir.

Geç kanamalar: Bu tür bir kanama ise doğumdan sonra 2 – 12 hafta içinde gelişir.

Geç dönemde gelişen kanamalar çok nadir görülür. Fakat ölüm risksinin daha yüksek olduğu kanamalar bunlardır. Eğer bebekte geç kanama gelişirse bu daha çok bir iç kanama şekilde olur. Bunu tespit etmek daha zor olabilir.

Eğer bebek emziriliyorsa ve aşağıdaki durumlar varsa kanamalara daha yatkın olur:

 

Bebeğin gebeliğin 37 haftasından önce doğması

Bebeğin sezaryen, vakum veya forseps yöntemiyle doğması

Doğumda solunum zorlukları

Doğumda karaciğer sorunlarının olması

 

Emzirilen bebekler biberonla beslenen bebeklere göre kanamalara daha yatkındır. Çünkü mamalardaki K vitamini düzeyi anne sütünde doğal olarak bulunan K vitamininden daha fazladır.

 

Hamilelik dönemimde K vitamini yönünden zengin besinleri tüketmek anne sütündeki K vitamini düzeyini yaz çok az etkiler ya da etkilemez. Tabi bu durum anne sütü yerine mama kullanılması gerektiği anlamına gelmez. Anne sütü bebekler için en iyi besin kaynağıdır. Bütün bebeklere ( ister emzirilsin ister mama ile beslensin ) K vitamini iğnesi tavsiye edilmektedir.

 

Annenin ilk sütü olan kolostrum annenin daha sonraki sütünden daha fazla K vitamini içerir. Bu nedenle bebeklerin doğduktan sonra fazla zaman geçirmeden emzirilmeleri tavsiye edilir.

 

K vitamini eksikliğine bağlı kanama konusunda daha riskli grupta bulunan bebeklerde bir K vitamini enfjeksiyonu ağızdan alınan damladan daha hızlı emilir.

 

Ağızdan damla yoluyla alınan K vitaminlerinde uygun dozda alınıp alınmadığından emin olmak gerekir. Çünkü ağızdan damla şeklinde alınan K vitamininde eksik doz alınması riski de bulunmaktadır.

 

Eğer bebek emziriliyorsa ağızdan 3 doz K vitamini verilir. Bebeğe ilk haftası içinde 2 doz verilir ve 1 aylık olduğunda 1 doz daha verilir.

 

K vitamini eksikliğine bağlı kanama vakaları ( istatistikler )

 

Avrupa genelindeki araştırmalara göre doğumda bebeğe K vitamini verilmediği zaman her 100.000 yeni doğan bebekten ortalama 4,4 – 10.5 tanesinde K vitamini eksikliğine bağlı kanama meydana geliyor. Bu oran Asya ülkelerindeki bebeklerde daha yüksek. Asya ülkelerinde her 6.000 bebekten 1 tanesinde böyle bir durumla karşılaşılmaktadır.

 

Bebek en az 3 defa ağızdan K vitamini aldığında ( 1. haftada ve 4. haftada ) geç kanamaların görülme oranı her 100.000 bebekte ortalama 1,4 – 6,4 olarak gerçekleşiyor.

 

Bebeğe doğumda K vitamini iğnesi vurulduğu zaman bu oran her 100.000 bebekte 0 – 0,62 arasında değişmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 09.10.2015

8587

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim