Haberler

Makaleler

İYİLEŞTİREN MEKANLAR: EVİNİZE SAĞLIK TAŞIMANIN 7 YOLU

İyileştiren Mekânlar: Evinize Sağlık Taşımanın 7 Yolu

By Shana Aborn for Life & Beauty Weekly

evinize sağlık taşımanın 7 yoluSağlığınızı korumak için faydalı yiyecekler yiyor, egzersizi ihmal etmemeniz ve yeterli miktarda uyku almanız gerektiğini biliyorsunuz. Ama aynı zamanda evinizdeki ortamın da sağlıklı olması gerekiyor! Evinizdeki havanın kalitesi ve her gün kullandığınız malzemeler, sizin de ailenizin de sağlığını etkileyebilir. Önerilerimize göz atıp evinizi daha sağlıklı ve hijyenik bir mekân haline getirmeye ne dersiniz?

Rutubetten kurtulun. Çevre Sağlığı Vakfı’nın kurucularından ödüllü epidemiolog Dr. Devra Davis, “Rutubet, çok önemli bir sağlık problemi,” diyor ve ekliyor; “O mide bulandırıcı, gri lekeler, alerji semptomlarını kötüleştirebilir ve hatta nefes almada dahi sorunlara yol açabilir.” Rutubeti evinizden uzak tutmak için, su sızıntısı olabilecek yerleri kontrol edin ve odaların mümkün olduğunca kuru olmasına özen gösterin. Davis, rutubetle karşılaşırsanız hidrojen peroksit ve karbonatla temizlemenizi öneriyor.

Doğal temizlik sıvılarını kullanın. Ev kullanımına yönelik piyasada satılan bazı temizleyici maddeler, sağlığınıza zararlı, hatta solunduğunda ya da yutulduğunda öldürücü olabilecek bazı maddeler içeriyor (örneğin çamaşır suyu ya da petrokimyasallar). Oysa çoğu temizlik için bitkisel bazlı ürünleri kullanabilirsiniz. Ya da karbonat, limon suyu ve sirkeyle kendi temizlik sıvınızı kendiniz de yapabilirsiniz, ki bunların hepsi de doğal birer temizleyici ve dezenfektandır.

Tekrar kullanılabilir mikrofiber toz ve yer bezlerini tercih edin. Bu tür toz bezleri, hem tasarruf etmenizi sağlar hem de çevreyi kirletmez. Ayrıca Davis’e göre, tekrar kullanılabilir temizlik bezleri daha az su gereksinir ve “Başlığını çıkartıp değiştirebildiğinizden bir odadan başka bir odaya giderken kir taşıma riskini azaltmış olursunuz.”

Evinizde radon gazı olup olmadığını kontrol edin. Evinizin altındaki topraktan gelen bu kokusuz gaza uzun süre maruz kalındığında kansere yol açabilir. Evinizde radon gazı olup olmadığını kontrol için, nalburiye dükkânlarından ucuz bir test cihazı alabilirsiniz.

Duş perdenizi düzenli olarak yıkayın. Nem, kir ve sabun kalıntıları bir araya geldiğinde duş perdenizi bir bakteri yuvası haline getirebilir. Duş perdenizi makineye atarken bir fincan da sirke koyun, sonra da kurumaya bırakın.  

Klozet kapağını mutlaka kapalı tutun. Çocuklarınız, sifonu çekmeden önce klozet kapağını kapatmayı unutuyorlarsa, onlara şu basit (ve ciddi) gerçeği hatırlatın: Klozet kapağı açıkken sifon çekildiğinde klozetteki bakteriler banyonun her yerine yayılabilir. Ki o bakterilerin diş fırçanıza bulaşmasını istemezsiniz herhalde!  

Toz almayı ihmal etmeyin. Toz, alerjiyi kışkırtmakla kalmaz, aynı zamanda evinizdeki kimyasal maddeleri de bünyesinde toplar. Tekrar kullanılabilir toz bezleriyle düzenli olarak toz alın. Ayrıca toz ve kir toplayan duvardan duvara halıları kaldırmayı da düşünebilirsiniz.

 

Yayınlanma Tarihi : 31.07.2012

3230

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim