Haberler

Makaleler

İYİ BİR HAMİLELİK DÖNEMİ İÇİN TAVSİYELER

1. Sağlıklı olmak iyi bir hamilelik dönemi için gereken ön koşullardandır. Sağlığınıza azami derecede özen göstermelisiniz. Sadece fiziksel sağlığınıza değil, aynı   zamanda psikolojik sağlığınıza da dikkat etmelisiniz.  Unutmayın siz artık içinizde bir canlı taşıyorsunuz. Ve  ondan da sorumlusunuz. Sizin sağlığınızın kötü olması içinizde taşıdığınız bebeği de etkileyecektir.

2. Gün içinde kendinizi fazla yormayın. Ağır şeyler kaldırmayın ve ağır aktivitelerden uzak durun. Eğer bir işte çalışıyorsanız yine kendinizi fazla yormayın. Hatta  hekiminiz sizin çalışmamanız gerektiğini tavsiye ediyorsa, çalışmayın. İşyerinizden izin alın.

3. Röntgen ışınlarına maruz kalmaktan kaçının.    Röntgen çektirmek durumunda kalırsanız, doktorunuza    hamile olduğunuzu bildiriniz.

4. Sigara kullanmayın ve içki içmeyin. Ayrıca, sigara içilen ortamlardan da uzak durun. Bu hem sizin hem de karnınızdaki bebeğin sağlığı için gereklidir.

5. Beslenmenize özen göstermeniz çok önemlidir. Düzenli bir beslenme alışkanlığını elde etmelisiniz. Sağlıklı beslenme konusunda da doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Hatta beslenmenizi doktorunuzun belirteceği diyet programı çerçevesinde yapmanız daha yerinde olacaktır.

6. Düzenli yaşayın. Fazla hereketli veya tam tersi fqazla hereketsiz yaşamak sizin için iyi değildir. Kendinize bir program belirleyin. O program çerçevesinde bazı şeyleri yapmaya çalışın. yatma ve kalkma saatiniz, beslenme zamanınız, alışveriş zamanınız, yürüyüş zamanınız, iş zamanınız v.b.

7. Hamilelik döneminizde istenilen ölçülerde ve gerektiğince kilo almak da önemlidir. Çok zayıf olmanız veya aşırı kilolu olmanız sizin düşük ağırlıklı bebek veya doğumu zorlaştıracak şekilde yüksek ağırlıklı bir bebek dünyaya getirmenize yol açabilir.

8. Soğuk algınlıklarından ve enfeksiyonlardan korunma konusunda titiz davranın. Temizlik ve hijyene özen gösterin. Çevrenizdeki insanların da temizlik ve hijyen konusunda dikkatli olmalarını isteyin. Çünkü çevrenizdeki bir enfeksiyonel durum sizi de olumsuz etkileyecektir. Hasta insanlarla fazla temasta bulunmayın.

9. Bebeğiniz sizin karnınızdayken bile sizin olaylar karşısındaki tutumunuzu,  üzüntünüzü, sinirlenmenizi, korkularınızı v.b. hissedebilir. Bu nedenle hayata karşı hep pozitif olun, olayları iyi yönleriyle değerlendirin, kötümser olmayın. Uzman doktorlar bebeğin yaşamının temellerinin anne karnında atıldığını vurgulamaktadır.

10. Hamilelik döneminde doktor ve hasta ilişkileri önemlidir. Doktorunuz sizin bu dönemde en yakınınızdaki kişi olacaktır. Sizin en çok ihtiyaç duyacağınız kişilerden biri olacaktır. İyi ve güven duyabileceğiniz bir doktor bulmanızda fayda vardır. Güvenebileceğiniz bir doktor içinizi rahat ettirebilecek. Tabi sizin de doktorunuza karşı bazı sorumluluklarınız olacaktır. Her zaman siz de doktorunuza o güveni verin. Hamilelik dönemiyle ilgili ona her zaman doğruları söyleyin. Onun belirttiği hususlara aynen uyun. Kontrollerinizi düzenli olarak yaptırın.

11. Yakın çevreniz ve özellikle eşiniz sizin en önemli yardımcınız olacaktır. Onların da sizi ne kadar önemsediğini bilin. Hamile bayanlar hamilelik boyunca depresyon, kaygı, huzursuzluk v.b. bazı duygu durum bozuklukları yaşayabilirler. Çevredeki insanlar da bu durumu düşünerek anne adyına gerekli anlayışı ve şafkati göstermelidir. Yine bu dönemde eşlerin ve çocukların bir brilerine gösterecekleri sevgi ve saygı çok önemldir. Böylelikle hamilelik dönemini daha huzurlu ve mutlu atlatacaksınız.

12. Doktorunuzun bilgisi olmadan ve kontrolsüz ilaç kullanımından sakının. Çünkü sizi en iyi hekiminiz tanıyacaktır. Ayrıca, bir çok ilaç grubunun hamilelikte kullanımı ciddi derecede sakıncalıdır. Bu nedenle doktorunuzun önermediği ilaçları kullanmayın ve doktorunuzun bilgisi olmadan ilaç kullanmayın.

Yayınlanma Tarihi : 16.04.2011

30092

defa okundu

+ Yorum Yap

  • Seda Gülnar - 21-06-2011 12:37:51

    Eşlerin göstereceği sevgi, şefkat ve ilgi de bence çok önemli. Kadın bu şekilde kendini oldukça huzurlu hissedecektir.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim