Haberler

Makaleler

İŞYERİ HEKİMLİĞİ KURSLARI VE EĞİTİMİ

işyeri hekimliğiGelişmiş ülkelerde iş güvenliği ve işçi sağlığı, bizzat sanayiden, sanayinin gelişiminden, ticaretten ve büyümeden önce gelmektedir. Bunun nedeni de elbette insan hayatına verilen değerden kaynaklanıyor. Zaten gelişmiş ülkelerle üçüncü dünya ülkelerini birbirinden ayıran en önemli düzenlemelerden biri de iş yasası olarak kabul ediliyor. Dünya üzerinde hala ortaçağ koşullarında işçi çalıştıran pek çok devlet bulunuyor. Türkiye ise, işçi sağlığı ve iş güvenliği hususundaki düzenlemeleri yeni tamamladı. Hatta kanun tam olarak yürürlüğe girmemiştir.

Hala eksiklikleri bulunan iş güvenliği ve işçi sağlığı yasası, bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenmiştir. Tüm bileşenleri henüz yürürlüğe girmemiş olan yasanın tamamen işleme konulmasının 2016 yılını bulacağı öngörülmektedir.

Yeni düzenlenen işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasına göre; elliden fazla işçi çalıştıran işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve de işyeri hekimi bulundurmak zorunlu hale getirildi. Ayrıca bu yasa, gerekli görülen işyerlerinde “diğer sağlık personeli” de bulundurulmasına olanak sağlıyor. İşyerlerinde bulundurulması gereken personelin sağlık alanındaki en önemli birimi ise kuşkusuz işyeri hekimliğidir.

İşyeri hekimlerinin sertifika sahibi olmaları gerekiyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, iş yasası ile oluşturduğu tüm birimlerin, yani işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının da sertifika sahibi olmalarını şart koşuyor. Bu sertifikalar da yine bakanlık tarafından özel izinle çalıştırılan bazı kursların eğitim programlarına dahil olarak alınabilmektedir.

İşyeri hekimliği sertifikası veren yerler doğrudan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan özel müfredata bağlı eğitim veren kurslardır. İşyeri hekimliği kursu, işyeri hekimlerine olan ihtiyaç giderek arttığı için, çok çeşitli semtlerde bulunmaktadır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük semtlerde, öte yandan yeni gelişmekte olan sanayi şehirlerinde de işyeri hekimliği kursları bulmak mümkündür.

İşyeri hekimliği eğitimi programı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 220 saat olarak belirlenmiştir. Bu eğitimin 180 saati teorik eğitim, 40 saati ise uygulamalı eğitim yani stajdır. Söz konusu teorik eğitimin ise 90 saati örgün eğitim olarak yapılırken, 90 saati uzaktan eğitim olabilir. İşyeri hekimliği kursu dersleri işyeri hekiminin bilmesi elzem olan alanları kapsıyor. Bunlar da politika, mevzuat ve teknik-sağlık alt başlıklarından oluşmaktadır. İşyeri hekimliği eğitim programının tüm içeriği makro ölçekte ve işletme düzeyinde hazırlanmıştır. Ayrıca işyeri hekimliği eğitiminde, işyeri hekimlerinin meslek hayatlarında uymaları gerekecek olan tüm ulusal ve bazı uluslararası kurallar da öğretilmektedir. Ayrıca işsağlığı ve iş güvenliği konusunda genel bilgilere değinilmekte ve bazı temel hukuk bilgileri, iş hukuku ve işçi sağlığına dair önemli hususlar da öğretilmektedir.

Tüm bunların yanında işyeri hekimliği eğitiminde; fiziksel-kimyasal-biyolojik-psikolojik-psikososyal risk faktörleri, iş sağlığı ve güvenliği kurulları, mesleki akciğer hastalıkları, iş sağlığı ve iş güvenliği alanındaki uluslararası sözleşmeler, genel anlamda risk yönetimi, iş sağlığı ve iş güvenliği yönetim sistemleri, iş hijyeni, büyük endüstriyel iş kazaları, mesleki hastalıklar, iş kazaları, mesleki kanserler, mesleki cilt ve deri hastalıkları, mesleki bulaşıcı hastalıklar, iş sağlığı etiği gibi son derece temel ve ana konularda da eğitim verilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 05.10.2013

3744

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim