Haberler

Makaleler

İLK EMZİRME SEANSLARI

ilk emzirme seanslarıBir bebeği doğduktan sonra fazla geç olmadan hemen emzirmek emzirme seansları için ilk başarılı adımdır. Bebekler normalde ortalama olarak günde 7-8 defa emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla bir annenin bebeğini gün içinde ortalama 3 saatte bir emzirmesi beklenir. Çünkü bebekler çabuk acıkırlar. Acıktıklarının işaretlerini de kendileri verirler. Bu işaretlerin en uç noktası bebeğin mızmızlanması ve ağlamasıdır. Acıktığını en uç noktada böyle ifade eder.

Fakat bebeğin acıktığını ifade etmek için ağlamasını beklememek gerekir. Bir annenin ağlamadan önceki işaretleri de iyi gözlemlemesi gerekir. Mesela acıkan bir bebek uykusunun en derin noktasındayken birden uyanabilir ve uyuklar vaziyette elini yanaklarına ve ağzına götürür. Yanağına veya dudaklarına bir şey dokunduğu zaman onu yine ağzına götürmeye çalışır. Eğer bir anne bu belirtileri tam olarak o an için tam olarak anlayamıyorsa bebeği ortalama 3 saatte bir emzirmesi gerektiğini bilmelidir. Fakat yine de annenin bebeğinin açlık işaretlerini iyi bilmesinde fayda vardır. En temel nokta bebek her acıktığında ve istediği kadar onu emzirmektedir.

Yeni bir annenin süt üretebilmesi için bebeğini sık sık emzirmesi gerekir. Her emzirme seansında diğer göğsünü kullanması her iki göğüsün de süt üretmesi için beklenen bir şeydir. Çünkü yeni doğmuş bir bebek ilk emmelerini hangi taraftaki göğüsten yapıyorsa o göğse alışma eğilimi gösterebilir. Bazen kimi anneler bebeği en sn hangi göğüsten emzirdiklerini unutabilirler. Bu durumda şöyle bir test yapabilirler. Eliyle göğüslerine hafif bastırıp hangisinin daha dolu olduğunu tespit edebilirler ve dolu olan göğüsle emzirme yapabilirler.

İlk emzirme seansları çok önemlidir. Çünkü bebek oldukça acıkmış durumdadır. Diğer yandan bebekle anne arasında etkili bir bağ kurmak, bebeği emmeye alıştırmak, etkili emzirmeyi öğrenmek, süt üretmek bakımından da önem arz eder.

Annelerin ilk zamanlar en çok merak ettikleri şeylerden biri de bebeğin emerken etkili bir tutuş sağlayıp sağlamadığıdır. Etkili tutuş da bebeğin bir an evvel emmeye alışması, annenin süt üretmesi, bebeğin iyi beslenmesi için önemli bir konudur.

Bebeğin emerken etkili bir tutuş sağlayıp sağlamadığının bir takım belirtileri vardır. Etkili tutuşta bebek meme uçlarını ve aerola bölgesinin tamamını emer. Emerken bebeğin çenesi annenin göğsüne tam değer ve yapışır. Ayrıca çenesiyle birlikte burun kısmı da annenin göğsüne değer. Etkili tutuşta bebeğin dudakları aşağı ve yukarı doğru oldukça açılır. Bebek düzenli bir şekilde emer, ağız ve çene hareketleri ritmik hareket eder. Ayrıca sütü emen bebeğin yutkunmalarını duyabilir ve görebilirsiniz. Ağzı doluymuş gibi durur.

Etkili tutamayan bebek için anne sütünü almada zorluk yaşar. Emerken yanakları içe çökmüş gibi durur. Çünkü ağzı boştur. Yutkunmalarını duymazsınız. Emerken ağzından şapırtı sesleri gelir. Bebek süt ememediği için anne göğsünü oldukça zorlar ve bir süre sonra meme uçları acımaya başlar. Bebek süt ememediği için karnı doymaz ve ağlar.

İlk emzirme seanslarında anne sütü yetersiz gelebilir. Fakat anne bebeğini emzirmeye devam ettikçe süt üretimi de artacaktır. Ayrıca bebeği daha uzun süre emzirmekte süt üretiminde etkili olan bir faktördür.

Yayınlanma Tarihi : 22.08.2011

7801

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim