Haberler

Makaleler

İLGİ BEKLEYEN ÇOCUĞÜNUZ

ilgi bekleyen çocuğunuzTek çocuklu anne ve babaların işi eve yeni bir kardeş geldiği zaman biraz daha zorlaşır. Çünkü özellikle anne zamanının çoğunu yeni doğan bebeğe ayıracaktır. Gün boyunca yeni doğan bebeğiyle ilgilenecektir. Tabi bu durum evdeki diğer çocuğu olumsuz etkileyen bir süreç olacaktır. Aslında bu durum sadece bazı çocuklarda olan bir durum değildir. Hemen hemen tüm küçük çocuklar eve yeni bir bebek geldiği zaman olumsuz bir süreç yaşarlar. Genelde bu kendini kıskançlık olarak gösterir. Yani küçük çocukların yeni doğan bebeği kıskanmaları doğaldır. Bunda yadırganacak bir durum yoktur.

Küçük çocuklar eve yeni gelen kardeşi kıskanırken bunu çeşitli şekillerde gösterirler. Anne ve babaya daha düşkün olurlar. Onların dizinin dibinden ayrılmak istemezler. Anne bebeği emzirdiği zaman bile annesinin kendisiyle ilgilenmesini bekler. Küçük bebekle ya aşırı ilgilenir ya da o yokmuş gibi davranır. Kimi zaman anne ve babasına karşı agresif tutumlar bile geliştirebilir.

Küçük çocuğun bu tür kıskançlık davranışlarını anne ve balar iyi sezebilmelidirler. Ayrıca alacakları bazı önlemlerle bu süreci daha iyi yürütebilir ve küçük çocuğun kıskançlıklarını dizginleyebilirler.

Alınacak önlemlerden birisi evin yeni üyesinin bakımını yaparken aynı zamanda diğer çocukla da ilgilenmeye çalışmaktır. Mesela anne bebeği emzirirken aynı zamanda diğer çocuğa sevdiği bir hikayeyi okuyabilir. Çocuk yemek yerken çocuğun yanında durup bebeği emzirebilir. Bebeği emzirirken çocuğun oyununa mümkünse iştirak edebilir. Mesela resim yaparken onun boyamasına yardım edebilir. Bebeği emzirirken diğer çocukla güzel bir müzik dinleyebilir. Çizgi film seyredebilir.

Anne ve baba diğer çocukla baş başa olabilecekleri özel zamanlar da ayırmalıdırlar. Mesela anne bebeği emzirip uyuttuktan sonra bir süre de diğer çocukla zaman geçirip, onunla çizgi film seyredebilir, resimli kitaplara bakabilir. Beraber şarkı söyleyebilir ve sohbet edebilirler. Aynı şekilde baba da akşam işten eve geldiği zaman hemen küçük bebeğe koşmak yerine önce diğer çocukla ilgilenebilir. Anne her boş vaktinde ev işlerini biraz kenara bırakıp diğer çocuğa da zaman ayırabilir.

Bütün aile olarak da beraber zaman geçirmek yine çocuğun kıskançlık duygularını yenmesine yardımcı olacaktır. Evde küçük çocuğunuz kucağınızdayken hep beraber şarkı söylemek, akşam baba bir masal okurken hep beraber onu dinlemek, hatta beraber yemek yapmak güzel şeylerdir. Yine içinde küçük bebeğinizin de olduğu evcilik oyunları oynamak, çocuğun küçük kardeşine daha da alışmasına yardımcı olacaktır.

Bu arada bazı çocuklar yeni bir bebeğin gelişinden çok daha fazla etkilenebilmektedir. Bu durumda yine yukarıdaki önlemleri almakla birlikte bazı ek önlemler de almakta fayda vardır. Mesela çocuğun bir arkadaş grubunun olması ve arkadaşlarıyla zaman geçirmesi onun bir süreliğine de olsa bu tür kıskançlık duygularından kurtulmasına yardımcı olabilir. Ayrıca arkadaş grubunda paylaşmayı, empati duygularını, başkalarının hakkına saygıyı öğrenmeye çalışan çocuk zamanla kardeşine bu duygularla yaklaşabilecektir.

Yayınlanma Tarihi : 18.08.2011

3819

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim