Haberler

Makaleler

İKİZ GEBELİKTE NASIL BESLENMELİ?

ikiz gebelikte nasıl beslenmeliİKİZ GEBELİKTE NASIL BESLENMELİ?

İkiz gebelik durumunda sağlıklı bir gebelik için ve anne karnındaki ikizlerin sağlığı için fazladan günlük olarak 600 kaloriye ihtiyaç duyulur. Beslenmede çeşitliliğe önem vermeli ve iyi ve doğru besin tercihleri yapmalıdır. İki gebeliklerde bebeklerin doğum kiloları düük olabilmektedir. Gebelikte anne adayının iyi beslenmesi düşük kilolu bebek sorununa yardımcı olur.

Peki ikiz gebelik yaşayan bayanlar nasıl beslenmelidirler? Aşağıda belirtilen hususlar dikkate alınmalıdır.

Enerji artıran besinler: Kompleks karbonhidratlar

İkiz gebeliklerde anne adaylarının daha fazla enerjiye ihtiyaçları olur. Kompleks karbonhidratlar ihtiyaç duyulan bu enerjiyi almaya yardımcı olacaktır. Kompleks karbonhidratlar ayrıca lif yönünden zengin besinler oldukları için gebelik döneminde sık yaşanan kabızlığı önlemeye ve sindirime katkı sağlar.

Kompleks karbonhidratlar sebzeler, meyveler ve tam tahılları ( yulaf, bulgur, tam buğday ekmeği, makarna ) içerir.

Kan yapan besinler: Protein ve Demir

Proteinlerin bir faydası vücutta kan üretimine katkı sağlamasıdır. Özellikle demir içeren kırmızı et, tavuk eti, kabuklu deniz ürünleri gibi proteinler bu konuda oldukça faydalıdır.

Gebelikte bebeklerin kan ihtiyacı için kan hacmi artar. Bu ihtiyacı karşılamak için ise doğru besinleri tüketmek gerekir.

Yağsız et, balık, kümes hayvanları, soya peyniri ve diğer soya ürünleri, fasulyegiller, kabuklu yemişler ve yumurta beyazı gebelikte kan yapımına yardımcı olan besinlerdir.

Kemik yapımında faydalı besinler: Kalsiyum

İkiz gebeliklerde de kas fonksiyonları, güçlü kemikler ve dişler için kalsiyuma önemle ihtiyaç vardır. Süt, peynir ve yoğurt gibi besinler gebelik döneminde kalsiyum ihtiyacını karşılayacak önemli besinlerdir. Ayrıca koyu yeşil yapraklı sebzeler de kalsiyum ihtiyacı için tüketilmelidir.

Sağlıklı yağlar

İkiz gebeliklerde sağlıklı kalmak için hem annenin hem de bebeğin biraz yağa ihtiyacı vardır. Fakat yağ ihtiyacı da işlenmemiş yağlardan yani sağlıklı yağlardan karşılanmalıdır. Bitkisel yağlar, zeytinyağı, fındık yağı tercih edilmelidir.

Sağlıklı atıştırmalıklar

Yemek aralarında yenen atıştırmalıklar da sağlıklı olmalıdır. Yine bunlar, meyve, kabuklu yemişler, az yağlı yoğurt, kahvaltılık gevrekler olabilir.

Ayrıca beslenmede çok tatlı ve tuz tüketiminden kaçınmak gerekir. Çok tuz tüketimi vücutta su tutulmasına neden olabilir ve kan basıncını artırabilir. Üstelik bu tür besinler bebekler için de uygun değildir. Çok şeker tüketimi de vücudu boş kalorilerle doldurmak anlamına gelir ve iştahı keserek alınması gereken diğer besinleri engeller.

Yayınlanma Tarihi : 03.01.2013

7271

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim