Haberler

Makaleler

İKİZ GEBELİKLERDE BESLENME

ikiz gebeliklerde beslenmeİKİZ GEBELİKLERDE BESLENME

İkiz gebeliklerde hamile kadınların beslenmesinde bazı farklılıklar olur. Bu farklılıklardan birisi de beslenmede bazı ekstra kalorilerin alınması ve ek besinlerin tüketilmesini kapsar. Aşağıda ikiz gebeliklerde beslenme önerileri belirtilmiştir.

1. Kalori alımı: İkiz gebeliklerde tavsiye edilen kalori miktarı her gün için ekstradan 600 kalori almaktır. 19 – 30 yaşları arasındaki kadınların minimum günlük kalori alımı 2000 kaloridir. Bu miktar ikiz gebelik yaşayan kadınlarda 2600 kaloridir. 31 yaş ve daha üzeri olan ikiz gebelik yaşayan kadınlarda günlük kalori alımı minimum 2400 kaloridir. Orta düzeyde aktif olan ikiz gebelik yaşayan kadınlarda bu miktarlara 200 kalori daha eklenir. Oldukça aktif kadınlarda ise bu miktarlara ekstradan 400 kalori eklenir.

2. İkiz gebeliklerde en kritik besin kaynağı proteinlerdir. Protein bebeğin organlarının oluşumunda ve kimyasal reaksiyonların düzenlenmesinde gerekli bir bileşimdir. Bu açıdan ikiz gebeliklerde et, kabuklu yemişler, soya peyniri ve mercimek önemli besin maddeleridir.

3. İkiz gebeliklerde hamile kadınlarda kansızlık riski daha fazla olur. Kansızlık vücutta yeterince demir depolanamadığı zaman ortaya çıkar. Bu açıdan demir miktarını artırmak gerekir. Bunun için hekimin önereceği demir takviyeleri ve demirden zengin besinler ( ıspanak, tatlı patates, et, yumurta ) mutlaka alınmalıdır. Ayrıca portakal gibi C vitamin açısından zengin besinlerin tüketilmesi de demirin vücut tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur.

4. Günlük 600 kalori alımı eğer zor oluyorsa daha basit yöntemler denenebilir. Örneğin 100/100 meyve suyu içerek kalori alımı artırılabilir. Yağsız veya az yağlı süt içilebilir. Yemekler arasında sağlıklı atıştırmalıklarla kalori alımı artırılabilir. Fıstık ezmesi, badem, tam buğday ekmeği kalori alımına yardımcı olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 29.10.2012

4930

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim