Haberler

Makaleler

İKİZ GEBELİKLER

ikiz gebeliklerİKİZ GEBELİKLER, İKİZ GEBELİKLERDE RİSKLER

İkiz gebelik teşhisi nasıl konur?

İkiz gebelik teşhisi konulması için bazı belirtilere bakmak ve ultrason incelemesi gerekir. Bunları şöyle belirtmek mümkündür: Anne adayı gebelik belirtilerini daha yoğun yaşar. Gebelikte görülen semptomlar daha sık ve yoğundur. Anne rahmi ve karnı normalden daha büyüktür. Birden fazla kalp sesinin duyulması. Ayrıca annenin yaşının 35 ve daha yukarı olması ve aile geçmişinde ikiz gebelik vakası olanlarda ikiz gebelik ihtimali daha yüksektir.

İkiz gebelik için kesin teşhis hekimin ultrason incelemesiyle konur.

İkiz gebeliklerde riskler nelerdir?

İkiz gebeliklerin önemli bir kısmında doğum normal seyretse de ikiz gebeliklerde diğer gebelilere göre bazı bakımlardan risk daha fazladır. Erken doğum, kansızlık, preeklampsi ( gebelikte yüksek tansiyon ) ve bebeğin ters durması gibi riskler daha yüksektir.

Ayrıca ikiz gebeliklerde sırt ağrıları daha fazla yaşanır. Kabızlık ve hemoroid vakaları daha fazla olabilir. Nefes alma güçlükleri yaşanabilir. Sindirim sorunları görülür. Gebelik diyabeti denilen durum gelişebilir.

Sağlıklı bir ikiz gebelik dönemi için ne yapmalı?

1. İkiz gebeliklerde güvenlik konusu oldukça önemli hale gelir. Çünkü anne adayı normalden daha fazla yük taşımakta ve bu da vücudun dengesini diğer gebeliklere göre daha fazla bozabilmektedir. Bundan dolayı daha dikkatli hareket etmeli ve adımlar daha sağlam ve güvenle atılmalıdır. Sakin olunmalı ve aceleci davranışlarda bulunulmamalıdır.

2. İkiz gebeliklerde anne adayı normal gebeliklere göre daha fazla beslenmelidir. Bu bir ihtiyaçtır. Fakat beslenme düzeninde oldukça dikkatli olunmalı ve mideyi bozacak ve rahatsız edecek besinlerden uzak durulmalıdır. Çünkü ikiz ve diğer çoğul gebelilerde sindirim sorunları daha fazla yaşanır. Yemekleri az az fakat sık sık yemek daha uygundur. Bunun için günde 6 öğün fakat azar azar yiyerek mideyi rahatlatmak mümkündür.

3. İkiz gebeliklerdeki tıbbi kontroller diğer gebeliklere göre daha sık ve daha titiz olabilmektedir. Ve kontrolleri aksatmadan yapmak gerekir.

4. İkiz gebeliklerde kansızlık sorununa karşı vitamin ve mineral alımına özen göstermek gerekir. İhtiyaç duyulan demir, folik asit, çinko, kalsiyum, B vitamini ve C vitamini alımı özellikle önemlidir.

5. İkiz veya çoğul gebelikler anne adayını normalden çok daha fazla yorar. Çünkü taşıdığı yük ağırdır. Bu süreçte özellikle dinlenmeye dikkat etmelidir. Bu amaçla anne adayına yardımcı olabilecek başka insanların olması önemlidir. Anne adayı da evde kendini çok yoracak aktivitelerden uzak durmalıdır.

6. Sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden mutlaka uzak durulmalıdır.

7. İlaç kullanımında daha dikkatli olunmalıdır.

8. İkiz gebeliklerde fiziksel hareketler ve spor sorun oluşturabilir. Bir takımk aktiviteleri sınırlandırmak ve azaltmak gerekebilir. Bu konuda hekime danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 01.05.2012

6726

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim