Haberler

Makaleler

İKİZ GEBELİK BELİRTİLERİ

ikiz gebelik belirtileriİKİZ GEBELİK BELİRTİLERİ

 

İkiz gebelikler bazı ailelerde daha yaygındır. 30 yaşından sonraki gebeliklerde de ikiz gebelikler daha yaygın görülür. Bir gebeliğin ikiz olup olmadığını anlamada elbette ki ultrason ve laboratuvar testleri kullanılmaktadır. Fakat bu yöntemler olmadan önce de kadınlarda bazı belirtilere bakarak bir gebeliğin iki olup olmadığı belli olabiliyordu. Genelde aşağıdaki belirtiler ikiz gebelik belirtisi olarak kabul edilmektedir:

 

Aşırı bitkinlik

 

Aşırı bitkinlik iki gebeliklerin en yaygın belirtilerinden birisidir. Her ne kadar çoğu hamile kadında gebelik öncesine göre bir enerji azlığı ve bitkinlik sorunu yaygın görülse de ikiz gebeliklerde aşırı bitkinlik yaygın bir belirtidir. ABD’ de yapılan bir araştırmanın bulgularına göre ikiz bebeklere hamile kadınların %70’ inin günde 6 saatten daha az uyudukları ve uyku kalitelerinin daha düşük oldukları tespit edilmiştir. Bu durum ikiz bebeklere hamile kadınlarda yani ikiz gebeliklerde aşırı bitkinlik sorununun en yaygın nedenlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

 

Şiddetli mide bulantısı ve kusma

 

İkiz gebeliklerin bir diğer belirtisi şiddetli sabah bulantılarıdır. Şiddetli mide bulantısı ve kusma görülen hamile kadınların iki bebeklere hamile olma ihtimalinin daha yüksek olduğu kabul edilmektedir. Şiddetli sabah bulantıları ikiz gebeliklerde daha yaygın görülmektedir. Şiddetli sabah bulantıları ise kilo kaybına, vücutta sıvı yetersizliğine ve diğer başka sorunlara da yol açabilir. Bu durumda kesinlikle hekime danışılmalıdır.

 

Diğer ikiz gebelik belirtileri

 

İkiz gebeliklerde bir hamile kadın gebeliğin erken döneminde kilo almaya başlar veya tekli gebelik yaşayan kadınlara göre daha fazla kilo alır. Anne rahmi ikiz gebeliklerde tekli gebeliklere göre daha büyük ölçülür. İkiz gebeliklerde gebeliğin ilk 3 aylık döneminde fetus hareketleri gözlenebilir. Tekli gebeliklerde bunun yaygınlığı daha azdır. Erken fetus hareketliliği ikiz gebelik göstergesi olabilir.

 

İkiz gebeliği doğrulayan testler

 

Çeşitli laboratuar testleri ve teşhis yöntemleri iki gebeliği onaylamada kullanılmaktadır. Ultrason bu konuda kesin bir yöntemdir. İnsan koryonik gonadotropin ( HCG ) hormonu ölçümü de bu konuda en erken testlerden birisidir. HCG hormonu gebelik döneminde artar. Bu hormon düzeyi ölçülerek değerlerine bakılır. Bu hormon düzeyi gebeliğin ilk 3 ayında artar.

Yayınlanma Tarihi : 17.02.2015

5837

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim