Haberler

Makaleler

İKİZ BEBEKLERİ NASIL UYUTMALI

ikiz bebeklerin uykusuİKİZ BEBEKLERİ NASIL UYUTMALI?

Bebeklerin gelişiminde iyi bir uyku düzenine sahip olmaları önemli bir husustur. Ebeveynlerin ikiz bebek sahibi olmaları daha zor bir durum yaratabilir. Fakat hiçbir şey çözümsüz değildir. İkiz bebek sahibi olan anneler de aşağıdaki önlemleri alarak ikiz bebeklerinin uyumalarına yardımcı olabilirler.

1. Bebekleri aynı zamanda uyutmaya özen göstermek gerekir. İkiz bebekler için aynı zamanlarda bir uyku düzeni geliştirmek özellikle annelere büyük kolaylık sağlayacaktır. Bebeklerin aynı zamanda uyuması, gün boyu bebekle ilgilenen anne için de oldukça faydalı olacaktır. Anne daya fazla uyuma ve dinlenme fırsatı bulacaktır.

2. Bebekleri belli bir uyku rutinine alıştırmak gerekir. Her iki bebeği de uyku öncesinde banyo yaptırmak, altını temizlemek, üstünü değiştirmek, yatmadan önce onlarla sakin bir ses tonuyla sohbet etmek, emzirmek, masaj yapmak uygulanabilecek uyku rutinleridir. Ve bu uyku rutinlerini sürekli ve düzenli olarak yapmak gerekir. Zaman içinde bebekler bunları öğrenecek ve bu düzene alışacaktır. Bebeklerin bu düzene alışmaları uyku konusunda daha az problem çıkarmalarına ve daha kolay uyumalarına yardımcı olacaktır.

3. Bebeklerin oldukça sakinleştikten sonra yataklarına yatırılıp kendi kendilerine uykuya dalmalarını öğrenmeleri gerekir. Zaten sakinleşen ve kendini güvende hisseden bebek hemen uykuya dalacaktır. Anneler bebekleri bu konuda alıştırmalıdırlar.

4. Bebeklerin aynı yatakta uyumalarını sağlamak daha iyidir. Birbirlerine yakın olarak fiziksel temasta bulunmaları onları sakinleştirecektir. Bebekleri 3 aylık olana kadar aynı yatakta uyuması iyi bir zamandır. Daha sonrasında ise bebekler ayrı yatakta veya beşikte uyusalar bile birbirlerine yakın olmalı ve birbirlerini görebilmelidirler.

5. Bebekleri gece uyansalar bile ağlamadıkları sürece ve bir tehlike olmadığı sürece ( ani bebek ölümü v.b. ) ellememek ve kendi hallerine bırakmak gerekir. Bebek her uyandığında bebeğin yanında olmak, onu ellemek, ilgi göstermek bebekte alışkanlık haline gelecek ve her uyandığında annesini veya babasını yanında görmek isteyecektir. Bebeğin uyuduğu oda karartılmalıdır. Eğer bebeğin emzirilmesi gerekiyorsa karınları doyurulduktan sonra tekrar yatağa yatırılmalı ve uyumaya bırakılmalıdır. Bu bebeğe gece zamanının uyku için olduğunu öğretecektir.

6. Gün boyunca bebeklere dokunmak, onları kucaklamak, kucakta taşımak, sallamak bebek için oldukça güven ve zevk verici şeylerdir. Bunları ihmal etmemek gerekir. Mutlu ve güven içinde olan bebekler gece daha iyi uyurlar. Ayrıca bebeği düzenli olarak emzirmek ve aç bırakmamak oldukça önemlidir.

7. Kolik bebeğin ağlama nöbetlerine tutulmasıdır. Genelde akşamüzeri ve akşam vakitlerinde olur. Her hangi bir nedeni yoktur. Eğer bebekte veya bebeklerde böyle bir durum varsa bebeği sakinleştirmek için bilinen yöntemleri denemek gerekir. Bunlar bebeğe banyo yaptırmak, masaj, kundaklamak ( bebek kendini daha güvende hissedebilir ), dinlendirici bir müzik dinletmek, bebeği askıda taşımak, bebeği beşikte sallamak gibi tekniklerle bebeği sakinleştirmeye çalışmak gerekir. Bebeklerdeki kolikler genelde 3 aydan sonra görülmez.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Bebeklerde Uyku Problemi

Yeni Doğan Bebeğin Daha İyi Uyuması İçin Pratik İpuçları

Yayınlanma Tarihi : 30.05.2012

14805

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim