Haberler

Makaleler

İKİNCİ AYDA BEBEĞİN BESLENMESİ

ikinci ayda bebeğin beslenmesiBebeğiniz 2. ayındayken yine onun beslenmesi konusunda en çok rol oynayan kişi siz olacaksınız. Sütünüz bebeğinizin en önemli besin kaynağı olmaya devam etmektedir. Bazı durumlarda kimi çalışan anneler bebeği bir süre emzirdikten sonra biberonla süt vermeye veya bebeği mamayla beslemeye devam etmektedirler. Bu konuda yapacak çok fazla bir şey yoktur. Her anne bebeğini istediği şekilde besleme özgürlüğüne sahiptir.

Kimi anneler bebeklerini ilk 1 ay emzirdikten sonra biberona geçiş yaparlar. Tabi biberona geçerken bebekler bu durumu ilk zamanlar yadırgayabilirler. Endişelenmeyin, zamanla alışacaklardır. Yine bu ayda bebeği biberonla besleyen anneler kendi sütlerini süt sağma pompasıyla boşaltarak biberona, biberonla bebeğe kendi sütlerini verirler. Buna ek olarak da bebeğe mama vererek beslenmesini desteklerler. Mamalar anne sütü kadar besleyici ve faydalı olmasa da özellikle çalışan anneler tarafından yaygın bir yöntem olarak uygulanmaktadır.

Bebeği biberonla besleyecekseniz ne kadar bir ölçüde ona süt ve/veya mama vermeniz gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bebeğinize mama vermek sorunda kalsanız bile onu gün içinde en az bir defa emzirmeniz çok faydalı olacaktır. Bu emzirme işini akşamları gayet yapabilirsiniz. Şunu kesinlikle unutmayın; siz bebeğinizi emzirirken onu sadece fiziksel olarak doyurmuyorsunuz, bu esnada onun psikolojik, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarına da cevap vermiş oluyorsunuz. O bakımdan bebeğinizi biberonla beslerken dahi sanki ona meme veriyormuş gibi kucağınıza alıp sarılın. ( 2 Aylık Bebeklerin Gelişim Özellikleri )

Size bazı ipucu vermek gerekirse; bebeğinizi biberonla besleseniz bile yine de sütünüzü sağıp uygun bir ortamda saklayınız. Çünkü bebeğinizi emziremeyeceğiniz durumlar olursa sağıp sağladığınız bu biberonlarla bebeği o an için besleyebilirsiniz. Böylelikle, vaktiniz elvermediği içn bebeğinizi emziremiyor olabilir ancak onun anne sütüne bir nebze de olsa devam etmesini sağlamış olursunuz. Tabi bu işlemi yaparken, sütünüzün uygun koşullarda saklanmasına ve bebeğinize verirken uygun sıcaklıkta olmasına dikkat etmelisiniz.

Emzirmeden biberona geçme gibi bir düşünceniz varsa emzirdiğiniz süre içinde mesela son haftalarda bebeğinizi günde bir kere de olsa biberonla beslemeye çalışın. O vakit bebeğinizin sürekli olarak biberona alışması daha kolay olacaktır. Ayrıca bebeğinizi emzirerek besleyemiyorsanız ve bu durum bebeğinizin sağlığı ve gelişimi açısından sorun doğuruyorsa bebeğinizi mamayla beslemeniz gerekecektir. Yine de bu konuda doktorunuzla iletişim halinde olmanız faydalı olabilir. Çünkü bebeğinizin beslenmesini belirleyen başka özel durumlar olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

5069

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim