Haberler

Makaleler

İDEALLERİMİZ VE HEDEFLERİMİZ

Her insan birbirinden farlı bir şekilde yaratılmıştır. Her insanın birbirinden farlı özellikleri vardır. Zaten bütün insanlar hep aynı olsaydı dünyamız ne halde olurdu bir düşünsenize…

Herkes aynı. Düşünceleri, yaşantısı, sevgileri, hoşlandıkları…. Hep aynı. Böyle bir dünyayı düşünmezsiniz bile.

Bizi birbirimizden ayıran özelliklerden biri de ideallerimiz ve hedeflerimiz. Dünyada idealleri ve hedefleri olmayan bir insan yoktur. Kimi insanın ki daha büyük kiminin ki daha küçük. Gerçi bu büyüklük ve küçüklüğün ölçüsünü kim belirliyor ki? Herkesin ideali ve hedefi kendine göre büyük.

İdeallerimiz ve hedeflerimiz bize yönümüzü bildirir. Nereye doğru gideceğimizi bize gösterir. Hiçbir insan bunları kaybetmemeli ve sıkı sıkıya sarılmalıdır Bunlar olmadığı zaman insan bir yelkenliye dönüşür. Şiddetli rüzgarda bir oyana bir bu yana savrulan bir yelkenliye…

Önemli olan bu yelkenliyi sağ salim güvenli limanlara taşıyabilmektir. Bu girdiğiniz limanda belki sizi neyin beklediğini bilemiyor olabilirsiniz. Ama en azından inandığınız, güvendiğiniz bir idealin ve hedefin peşinden gitmişsinizdir. Bu sizi mutlu eder.

İdeal ve hedefleriniz size sizi hatırlatır. Ne olduğunuzu hatırlatır. Yönünüzü kaybettiğiniz zaman aklınız geliverirler ve istediğiniz yola tekrar girersiniz. Bunlar olmadığı zaman hayat bir insan için boş demektir. Ne yaptığınızı bilmez halde dolaşırsınız.

Mustafa Kemal Atatürk, Fatih Sultan Mehmet, Martin Luther King ve diğerleri…. Hepsinin ortak özellikleri büyük ideallere sahip insanlar olmalarıydı. Bu büyük ideallere ulaşmak için kendilerine hedefler seçtiler. Mustafa Kemal bağımsız ve hür bir millet idealine sahip olmasaydı bugünkü gibi bağımsız ve hür bir devlet inşa edebilecek miydik? Fatih Sultan Mehmet o büyük ideale sahip olmasaydı İstanbul’un sahibi biz olabilecek miydik? Martin Lüther King’in idealleri olmasaydı bugün Birleşik Devletlerin başında zenci bir başkan duruyor olur muydu?

Bu sorulara olumlu yanıtlar vermek çok zor. İdeal ve hedefleriniz olmadan bir şeyleri başarmanız çok zor. İdeallerimiz bizim bir sandıkta duran hazinelerimiz gibidirler. Onlara sıkı sıkıya sarılır ve onları koruruz. Hedeflerimiz ise o sandığı açan birer anahtar gibidirler. İşte o anahtara sıkı sıkıya sarılmak gerekir. Onu kaybetmemek gerekir. Geriye sadece bizim inancımız kalıyor. İnandığımız zaman o anahtarla sandığı açacak gücü de kendimizde bulacağızdır. Çünkü bu büyük idealleri gerçekleştiren insanların bunları başarabileceklerine dair inançları büyüktü.

Alpaslan Yılmaz

Yayınlanma Tarihi : 24.05.2011

5693

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim