Haberler

Makaleler

HİPERAKTİF ÇOCUKLAR

AYKUT AKOVAHİPERAKTİF ÇOCUKLAR VE BUNA BAĞLI ORTAYA ÇIKAN PROBLEMLER

Hiperaktif çocuklara sahip olan ailelerin yapması gereken ilk şey çocuklarını nörolojik ve zihinsel bakımlardan bir incelemeye tabi tutmaları gerekmektedir. Çocuklarda hiperaktivitenin belirtileri:

1. Hiperaktif çocuklar kıpır kıpırdırlar. Yerinde durmazlar, sürekli dolaşırlar ve hiç bir yerde uzun süre oturamazlar. Düz duvara tırmanır deyimi tam da bu çocuklar için söylenmiştir.

2. Hiperaktif çocukların dikkat süreleri çok kısadır. Yedi yaş civarında olan çocukların dikkat süreleri yirmi dakikadır. Fakat hiperaktif çocukların dikkat süreleri beş, altı dakikayı geçmez. Bu sebeple okul başarılarını, öğrenmelerini, algılamalarını, hafızalarını, muhakeme yeteneklerini, anlama ve kavrama yeteneklerini olumsuz yönde etkilemektedir.

3. Hiperaktif çocuklar dışarıdan bakıldığında yaramaz, şımarık çocuklar gibi gözükseler de bu durum onların elinde değildir. İstemeden bazı uyum ve davranış sorunları yaşamaktadırlar. Ailelerin ve öğretmenlerin bu durumu bilerek çocuklara ona göre davranmaları gerekmektedir.

4. Hiperaktif çocuklarda görülen önemli bir sorun da DİSLEKSİ' dir. Disleksi: özel bir okuma yazma problemidir. Kesinlikle bir zeka problemi değildir.

5. Disleksi'si olan çocuklar b,d,e,f,k,a,l,n,m,s,ş,c,ç,r,v, harflerini ters yapmaktadırlar. Aynı zamanda 1,2,3,4,5,7,9 rakamlarını da ters yapmaktadırlar. Disleksi' si olan çocuklar yazı yazarken bir satırı düzgün olarak yazamamakta, satır atlayarak yazmaktadırlar. Aynı zamanda bu çocuklar okurken de yazdıkları gibi yanlış okumaktadırlar. Disleksi' si olan çocuklar sağ, sol, yukarı, aşağı, içinde, dışında, yakın, uzak, önünde, arkasında, üstünde, altında, yanında, yakınında gibi yön belirten kavramları bilemedikleri için okuma yazma öğrenme konusunda güçlükler yaşarlar. Aileler, öğretmenler bu konuları bilirlerse çocuklara da yanlış bir şekilde yaklaşmazlar. Öğretmenlerin bazıları bu konuyu bilmedikleri için disleksinin zihinsel bir problem olduğunu düşünerek disleksi'si olan çocuklara farklı yaklaşımlar içine girebilmektedirler.

HİPERAKTİF VE DİSLEKSİ' Sİ OLAN BİR ÇOCUĞA YAKLAŞIM BİÇİMLERİ NASIL OLMALIDIR?

1. Evlerde özellikle çocukların ders çalışacakları ortamların dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış olması gerekir. Odada çok fazla eşya ve duvarlar da resimlerin olmaması gerekir.

2. Sınıf içinde bu çocukların ön sıralarda oturması ve cam kenarlarında oturtulmaması önemlidir.

3. Öğretmenlerin ve ailelerin çok sabırlı olmaları gerekmektedir.

4. Ev kurallarının ve okul kurallarının eğer çocuk okuma yazma biliyorsa yazılı olarak verilmesinde büyük yarar vardır. Bilmiyorsa da çeşitli resimlerden faydalanarak bu kurallar bu çocuklara öğretilmelidir. Çünkü bu çocukların en büyük sorunu kurallara uyma konusunda güçlük yaşamalarıdır.

5. Ödül ve ceza yöntemi kullanılarak bu çocukların davranışları değiştirilebilir.

ÖDÜL İKİYE AYRILIR:

Maddi ödüller: Para hediye gibi

Manevi ödüller: Aferin, yapabilirsin, çok iyi olmuş demek gibi

CEZA DEDİĞİMİZ ZAMAN

Bu kesinlikle aşağılama, azarlama, şiddet değildir.

Ceza çocuğu sevdiği bir şeyden bir süreliğine mahrum bırakmaktır.

ÖRNEĞİN: TV de sevdiği bir çizgi filmi izlemesine izin vermemek.

1. Hiperaktif vitesi olan çocuklar bazı davranışları İLGİ, DİKKAT ÇEKMEK için yaparlar. Eğer ilgi görürse yapmaya devam ederler. ÖRNEĞİN: Küfür. Bu davranış ilgi ve dikkat çekmezse yani yapma etme denmezse bir süre sonra kendiliğinden ortadan kaybolur. Aileler bu noktaya dikkat etmelidir.

2. Aileler ve öğretmenler bu çocukların kendilerine olan güvenlerini arttırmak için yaptıklarının ödüllendirilmesi, aferin denmesi, yapabilirsin şeklinde cesaretlendirilmeleri büyük önem taşır.

3. Hiperaktif vitesi olan çocukların diğer çocuklarla kıyaslanmaması karşılaştırılmaması gerekir. Bu çocuklar kendi içlerinde değerlendirilmelidir.

4. Hiperaktivite uygun yöntemlerle ve yaklaşım biçimleriyle azaltılabilmekte ve bu çocuklar yaşamlarını diğer çocuklar gibi sürdürebilmektedir. Önemli olan ailenin yaklaşım biçimlerini düzenlerken bir UZMANDAN YARDIM ALMALARIDIR! Ne kadar küçük yaşlarda yardım alırlarsa o kadar ilerleme için katkı sağlamış olurlar.

Ailelerin dikkat etmeleri gereken bir husus da hiperaktif çocukların yiyecekleridir. Hiperaktif çocuklara salam, sosis, sucuk, şeker, çikolata, hamburger, kola, gibi kimyasal madde içeren yiyecekleri yedirmemelidir. Çünkü yapılan araştırmalar bu tür yiyeceklerin çocukların aşırı hareketliliğini daha da arttırmaktadırlar. Hiperaktif çocuklar daha çok doğal besinlerle beslenmeli, bol miktarda sebze ve meyve yemelidirler.

5. Ayrıca ailelerin bilmesi gereken bir şey de hiperaktif çocukların bazıları kesinlikle ilaç kullanmalıdır. Çünkü ilaç kullanmazsa derslerinde başarılı olmaları çok güç olmakta aynı zamanda saldırgan davranışlar sergilemektedirler. Burada önemli olan bu ilaçların doktor kontrolünde verilmesidir. Aileler bazen bu ilaçları kendilerine göre kesmekte bu da çocuklara zarar vermektedir. İlaçları keserken ya da değiştirirken mutlaka doktoruna danışmalıdırlar.

6. Hiperaktif çocukların enerjilerini boşaltabilmeleri için spor yapmaları çok büyük önem taşımaktadır. Bu sporların başında da yüzme gelmektedir. Su, çocukları rahatlatmakta ve ayrıca olumsuz enerjilerini boşaltmalarına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden hiperaktif çocukların bu sporla uğraşmaları çok yararlı olabilmektedir. Hiperaktif çocuklar evde de sık sık banyo yaparak, duş alarak rahatlatılabilirler.

7. Hiperaktif çocuklarda kil çalışmaları çok yaralı olabilmektedir. Bu killerle çocuklar çeşitli heykelcikler yaparak rahatlayabilmektedirler.

8. Hiperaktif çocukların bir özelliği de sürekli canlarının sıkıldıklarından söz etmeleridir. Bu sebeple bu çocukları sürekli meşgul edecek faaliyetler bulmak gerekir. Ayrıca bu çocuklar sürekli her istedikleri olsun isterler. Bu konu da önemlidir. Aileler sırf başımızdan gitsin diye istediğini yapalım şeklinde yani kısacası bizi rahat bıraksın şeklindeki bir düşünceye sahip olmamalıdırlar. Çünkü daha sonraları hiperaktif çocuklarla baş edemez hale gelirler ve bunda dikkat etmeleri gerekir.

9.Hiperaktif çocukların kardeşleriyle sorun ortaya çıkmasını engellemek yine ailelerin görevidir. Aileler çocukların birbirine zarar vermesini engelleyici tedbirler almalıdır.

AİLELERİN SIK SORDUĞU SORULAR

SORU: HİPERAKTİF ÇOCUĞUM VAR. BU ÇOCUK İÇİN BİR ŞEYLER YAPILABİLİR Mİ?

CEVAP: EVET YETER Kİ ÇOCUĞUNUZU BU KONUN BİR UZMANINA GÖTÜRÜN

SORU: HİPERAKTİF ÇOCUKLAR İLAÇ KULLANMALI MI?

CEVAP: EVET BAZILARI İÇİN KESİNLİKLE GEREKLİDİR.

SORU: BU İLAÇLAR ZARARLIMIDIR?

CEVAP: DOKTOR KONTROLÜNDE OLDUKTAN SONRA ZARARLI DEĞİLDİR.

SORU: ÇOCUKLARDAKİ HİPERAKTİVİTE DÜZELTİLİR Mİ?

CEVAP: EVET YETER Kİ BU İŞİ BİLEN BİR UZMAN TARAFINDAN TERAPİ GÖRSÜN

SORU: HİPERAKTİF ÇOCUKLARDA GÖZÜKEN SORUNLAR NELERDİR_?

CEVAP: DİKKAT, ALGILAMA, KAVRAMA, DİSLEKSİ, UYUM VE DAVRANIŞ PROBLEMLERİ, AŞIRI HAREKETLİLİK, SÖZ DİNLEMEME, SALDIRGANLIK GİB PROBLEMLER GÖRÜLMEKTEDİR.

SORU: HİPERAKTİVİTE OKUL BAŞARISINI ETKİLER Mİ?

CEVAP: EVET ETKİLER

AYKUT AKOVA
PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE PEDAGOG
BAĞDAT CAD ERENKÖY N.343
İLETİŞİM : 539 565 98 95 
aykutakova@hotmail.com
www.aykutakova.com

Yayınlanma Tarihi : 23.01.2012

9315

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim