Haberler

Makaleler

HER ÇOCUĞUN İHTİYAÇ DUYDUĞU BESİNLER

her çocuğun ihtiyaç duyduğu besinlerHER ÇOCUĞUN İHTİYAÇ DUYDUĞU BESİNLER

1. Kalsiyum: Kalsiyum çocukların kemiklerinin gelişimine yardımcı olur. Diş gelişiminde de oldukça gerekli bir mineraldir. Sinir sistemi ve kasların fonksiyonu için de ihtiyaç duyulan bir mineraldir. Besinleri vücutta enerjiye dönüştürür ve kanın pıhtılaşmasına yardım eder.

Çocukların kalsiyum kaynağı olarak tüketebilecekleri besinler şunlardır:

Soya peyniri, düşük yağlı yoğurt, düşük yağlı meyveli yoğurt, kalsiyum katkılı portakal suyu, süt, çedar peyniri, kalsiyum katkılı ekmek, mozzarella peyniri, ev yapımı pudingler, ıspanak, kalsiyum katkılı mısır gevreği,

2. Yağ asitleri: Yağ asitleri hücre yapımında yardımcı olurlar. Sinir sistemini düzenlerler. Kardiyovasküler sitemi kuvvetlendirirler. Bağışıklık sistemini güçlendirirler. Ayrıca besinlerin vücutta emilimine yardımcı olurlar.

Çocukların tüketebileceği yağ asitleri yönünden zengin besinler:

Keten tohumu yağı, ceviz, fıstık, ceviz yağı, buğday tohumu yağı, soya fasulyesi yağı, omega 3 katkılı yumurta, soya peyniri, soya fasulyesi

3. Demir: Hemoglobin yapımı için önemlidir. Demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlık için mutlaka alınması gereken bir mineraldir. Çünkü demir eksikliğinde çocukta yorgunluk, güçsüzlük ve asabiyet gibi belirtiler görülebilmektedir.

Çocuğa verilebilecek demir kaynakları şunlardır:

Tahıllar, yulaf ezmesi, soya peyniri, soya fasulyesi, mercimek, barbunya, haşlanmış kırmızı et, ıspanak, tam tahıllı ekmek, kuru üzüm.

4. Magnezyum: Kalp ritmini ayarlamada ve kemikleri güçlendirmede etkilidir. Bağışıklık sistemini destekler. Sinir sistemi fonksiyonlarında ve kas yapımında yardımcı olur.

Çocuğa verilebilecek magnezyum içeren besinler:

Ceviz, fıstık, badem ezmesi, soya fasulyesi, ıspanak, halibut balığı, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi, kaymağı alınmış süt ve yoğurt, mercimek, avokado, barbunya, muz, buğday, buğdaqy tohumu

5. Potasyum: Vücudun sun dengesini düzenlemede yardımcıdır. Kan basıncını ayarlamada faydası vardır. Kalp timini ayarlamada ve kas fonksiyonlarında rol alır. Yetişkinlik döneminde osteoporoz ve böbrek taşı riskini azaltan bir etkiye sahiptir.

Çocuklara verilebilecek potasyum kaynağı besinler:

Haşlanmış patates, erik suyu, kuru erik, kuru üzüm, domates suyu, portakal suyu, ayçiçeği çekirdeği, ıspanak, muz, badem,  portakal, domates, karpuz.

6. A Vitamini: Kemik gelişiminde ve görme duyusunun gelişiminde etkilidir. Vücuttaki hücrelerin gelişiminde rol alır. Enfeksiyonlara karşı güçlü bir koruma sağlar.  Cilt ve saç sağlığı için yardımcıdır.

Çocuklara verilebilecek A vitamini içeren besinler:

Havuç suyu, tatlı patates, havuç, ıspanak, kıvırcık lahana, kavun, kayısı, brokoli, yulaf ezmesi, süt, yumurta, çedar peyniri.

7. C Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin onarımında görevlidir. Kemik sağlığı için faydalıdır. Diş eti sağlığına ve kan damarlarının güçlendirilmesine katkı sağlar. Ciltteki çürük ve yaraları minimize eder. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardım eder. Demir içeren besinlerin vücut tarafından emilimine yardımcı olur.

Çocuklar için C vitamini içeren besinler:

Portakal suyu, papaya, kivi, portakal, brokoli, çilek, üzüm suyu, kavun, mango, domates, patates, ıspanak, muz.

8. D Vitamini: D vitamini kalsiyum gibi minerallerin vücut tarafından emilimine yardımcı olur. Kemikleri ve dişleri güçlendirir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede faydalıdır.

Çocuklara verilebilecek D vitamini içeren besinler:

Somon balığı, D vitamini ile zenginleştirilmiş yoğurt, ton balığı, portakal suyu, süt, uskumru, yumurta sarısı.

9. E Vitamini: Vücudun serbest radikal üretimini sınırlar. Bilindiği gibi serbest radikaller hücrelere zarar veren oluşumlardır. E vitamini bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir.

Çocuklara verilebilecek E vitamini içeren besinler:

Badem, buğday tohumu yağı, ayçiçeği çekirdeği, badem ezmesi, fıstık ezmesi, ayçiçeği yağı, kivi, mısır yağı, ıspanak, brokoli, soya yağı, mango.

10. Çinko: Çocuğun gelişimi için gerekli bir mineraldir. Sindirim sistemi ve metabolizmaya yardımcı olur.

Çocukların ihtiyaç duyduğu Çinko içeren besinler:

Haşlanmış kırmızı et, kahvaltılık mısır gevreği, badem, düşük yağlı meyveli yoğurt, ceviz ezmesi, yulaf ezmesi, fasulye, mercimek, badem ezmesi, soya peyniri, mozzarella peyniri, çedar peyniri, süt.

Yayınlanma Tarihi : 30.04.2012

7399

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim