Haberler

Makaleler

HER BAKIMDAN GÜÇLÜ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN

güçlü çocuklar yetiştirmekHER BAKIMDAN GÜÇLÜ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK İÇİN

Beslenme, egzersiz ve özsaygı güçlü çocuklar yetiştirmede çok önemli faktörler. Bir ebeveyn olarak bunu sağlamanın yollarını bilmeniz gerekir. Aşağıdaki ipuçları bu konuda sizi iyi bir rehber olacaktır.

Çocuğunuza sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretin

Çocuğunuza küçüklüğünden itibaren iyi beslenme hakkında bilgileri öğreterek bu konuda sağlıklı alışkanlıklar kazanmasını sağlayın. Bu konuda elbette ki ebeveyn olarak çocuğunuza beslenme konusunda da örnek olmalısınız. Özellikle önemli bazı besinleri tüketmeyi bir alışkanlık haline getirmelidir. Örneğin güçlü kemikler için diyetinde sık sık kalsiyum zengini besinler bulundurmak, kırmızı ve beyaz et gibi önemli protein kaynakları, her renkten sebze ve meyveden oluşan öğünler hazırlamak çocuğun sağlık ve güçlü yetişmesine imkan sağlayacağı gibi bu besinleri tüketmeyi de alışkanlık haline getirecektir. Çocuğunuzun diyetinde ayrıca fasulyegiller, tam tahıllar ve sağlıklı yağları da ihmal etmeyin.

Çocuğunuzu besinler konusunda eğitmeye çalışın. Bu besinleri neden tüketmesi gerektiğini, hangi besinin neye iyi geldiğini örneklerle açıklayın. Beraber alışverişe çıkın ve birlikte sebze ve meyve alın. Yemekleri birlikte hazırlayın. Mümkün olduğunca yemekleri ailece birlikte yiyin.

Dışarıda aktiviteler yapın

Çocuklar güçlü ve sağlıklı kemik yapısı dışarıda da aktivitelere ihtiyaç duyarlar. Dışarıda ailece düzenleyeceğiniz aktivitelere çocuğunuzun hareket kabiliyeti için, kas ve kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Çocuğunuzla birlikte parka gidebilir, parkta birlikte oynayabilir ve biraz güneş ışığı almasını sağlayabilirsiniz. Güneş ışınları iyi bir D vitamini kaynağıdır. Bisiklete binebilir, yüzebilir ve yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Çocuğunuzu spora yönlendirin

Çocuğunuzu bir spor branşına yönlendirmeye çalışın. Sporun bir dalıyla meşgul olması sadece fiziksel becerilerini güçlendirmez aynı zamanda zihinsel ve sosyal becerilerini geliştirir ve kendine olan öz saygısı ve güvenini artırır.

Yaratıcılığını teşvik edin

Güç sadece fiziksel anlamı olan bir şey değildir. Gücün zihinsel boyutu da vardır. Bu nedenle çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek şekilde onu yönlendirin. Beraber bir müzeye, tiyatroya veya sanatsal bir etkinliğe gidebilirsiniz. Onu bir müzik enstrümanı çalması konusunda yönlendirebilirsiniz. Birlikte bulmaca, problem, zeka oyunu çözebilirsiniz.

Öz saygısını geliştirin

Güç sadece fiziksel bir konu değildir. Özsaygısı gelişmiş çocuklar kendilerini daha güçlü ve bağımsız hissederler. Çocuğunuzun özsaygısını geliştirmek için onun başarı duygusunu tatmasına yardımcı olacak fırsatlar sunun. Evde onun da düşüncelerine önem verin. Kendisini ifade edebilmelidir. Bağımsız kara alabilme fırsatları sunun. Çocuğu fiziksel, psikolojik ve duygusal şiddet uygulamayın.  Çocuğunuza ilgili bir anne baba olun. Evde sevgi ve saygı ortamı oluşturun.

Yayınlanma Tarihi : 23.09.2013

3265

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim