Haberler

Makaleler

HASTALIK DÖNEMİNDE BEBEĞİN BESLENMESİ

hastalık döneminde bebeğin beslenmesi

HASTALIK DÖNEMİNDE BEBEĞİN BESLENMESİ

Bebeğinizi büyütme sürecinde birçok olumsuz durumla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Bu ihtimallerden birisi de bebeğinizin hastalanmasıdır. Çeşitli nedenlerle bebeklerde çeşitli rahatsızlıklar görülebilir. Bebeklik dönemini hiç hastalanmadan geçiren bebek yok gibidir.

Bebeklerin hastalık dönemiyle ilgili en önemli konulardan birisi onun beslenmesi konusudur. Çünkü bu dönemde beslenme süreci bebeği ayakta tutabilecek en önemli faktörlerden biridir. Dolayısıyla ebeveynler bu süreçte bilinçli hareket etmek durumundadırlar.

Hasta bebeklerrin beslenmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Her ne kadar bebeklerde hastalık dönemlerinde iştah kayıpları olabilse de alınacak bazı önlemlerle bebeğin hastalık süreci için olumlu atımlar atılmış olur. Örneğin hastalık sürecinde hastalığın durumuna göre bebekte gerekli sıvı alımını sağlamak gerekir. Yani bebeğe sıvı gıdaları vermek olumlu bir adımdır. Özellikle bebekteki ateşli durumlar, nezle, grip, bronşit, çeşitli enfeksiyonel hastalıklar ve ishal gibi durumlarda bol sıvı ve sıvı gıdalar vermek daha iyi olacaktır. Diğer yandan meyve suları, su oranı fazla meyveler ve çorba da iyi gelecektir.

Bebeğinizi hastalık sürecinde beslerken seçici ve dikkatli olun. Kalorisi yüksek gıdaları tercih edin. Çünkü bebeğin hasta vücudunun enfeksiyonlarla mücadele etmek için güçlü olması gerekecektir. Bu da ona ekstra güç katacak gıdalarla olur. Abur cubur ve ona fayda getirmeyecek gıdalar vermeyin.  Ayrıca onun bağışıklı sistemini güçlü tutmak gerekecektir. Bu da vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalarla olur.

Bebekler yiyecekler konusunda seçici olabilirler. Bir takım sevdiği veya sevmediği gıdalar olabilir. Eğer sevmediği gıdalar varsa sevdiği gıdalardan ona fayda sağlayacak ve vitamin ve mineral değeri olan gıdaları vermeye çalışın. Çocuğun yemek yemesini teşvik etmek içinde yemeklerini daha çekici hale getirip onları biraz faydalı şeylerle de süslemeniz önerilir.

Tabi bebeğin iştahı hastalık sürecinde iyi olmadığı için yemek istemeyebilir. Ya da sizin verdiğiniz şeylerin hepsini yemek istemeyebilir. Haliyle bu dönemde bebekte biraz kilo kaybı görülebilir. Bu normal bir durumdur. Hastalık sonrası zamanla iştahı yerine gelecek ve verdiği kiloları geri alacaktır. Bu arada şunu da akıldan çıkarmamak gerekir. Bebeğin hastalık sürecinde beslenmesi konusunda doktoruyla da irtibat kurmak gerekecektir. Bu konuda doktorun tavsiyelerine de uymanız bebeğinizin hastalık sürecini daha çabuk atlatmasına yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 11.07.2011

8517

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim