Haberler

Makaleler

HASTA BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

hasta bebek nasıl sakinleştirilirHASTA BEBEK NASIL SAKİNLEŞTİRİLİR?

Bir bebek hasta olduğunda nadiren mutlu ve neşeli görünür. Bebekler veya küçük çocuklar hasta oldukları sürece mızmız ve huzursuzdurlar. Evde hasta olan bir bebeği veya küçük çocuğu sakinleştirmek için aşağıdaki önerileri uygulamak faydalı olur.

1. Bol sıvı verilmelidir. Çocuğun bol sıvı alması vücuttaki sıvı yetersizliğini önler. Emzirilen veya biberonla beslenen bebeğe mümkün olduğunca sık anne sütü vermelidir. Bu da sıvı yetersizliğini önleyerek bebeği rahatlatır.

8 aylıktan daha küçük bebeklere mümkün olduğunca çok fazla su verilmemelidir. Çünkü böbrekleri çok fazla su için henüz tam olgunlaşmamıştır. Bu aşamada anne sütü veya formül besin en iyi seçimdir. Eğer hasta bebek olağandan daha az anne sütü alıyorsa bu durumda onu daha sık emzirmek veya formül besin vermek uygun olacaktır.

2. Bol dinlenmek çocuğa iyi gelecektir. Bol dinlenme ve uyku çocuğun iyileşmesine yardımcı olur ve rahat hissettirir. Çocuğu akşam daha erken yatağa yatırmak, gün içinde şekerleme yapmasını sağlamak faydalıdır. Çocuğu aşırı derecede uyaracak ve hareketlendirecek aktivitelerden uzak durulmalıdır.

3. Eğer bebeğin burnunda tıkanıklık varsa burun damlası veya spreyi kullanılabilir. Tabi kullanmadan önce hekime danışmalı ve hekimin tavsiye edeceği bir ürün kullanılmalıdır. Burun damlasını bebek yatmadan veya beslenmeden önce her iki burun deliğine damla damlatılır. Burun tıkanıklığı için oda içinde nemlendirici de kullanılabilir. Nemlendirici cihaz burun tıkanıklığını hafifletir.

4. Ilık bir banyo çocuğa iyi gelecektir. Hem sakinleşmesini sağlar hem de ağrı ve acıyı hafifletir.

5. Eğer bebeğin göğsünde tıkanıklık varsa göğse uygulanacak nazik bir masaj tıkanıklığı hafifleterek hasta bebeği rahatlatır.

6. Bebeğin başı hafifçe yükseltilir. Bu daha kolay nefes almasına yardım eder.

7. Hasta bebeği rahatlatmanın en etkili yollarından birisi de ona sevgiyle yaklaşmaktır. Annenin ilgisi, bakımı ve sevgisi bebeği rahatlatır. Ona masaj yapmak, şarkı söylemek, kitap okumak iyi gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 30.10.2012

4587

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim