Haberler

Makaleler

HAMİLEYKEN EMZİRİLİR Mİ?

hamileyken emzirilir miHAMİLEYKEN EMZİRİLİR Mİ?

 

Anne sütü bebekler için çok değerli bir besin kaynağıdır ve emzirme de bebekler için çok önemli bir beslenme şeklidir. Anne sütü bebeğin gelişimini kritik düzeyde destekler, hastalıklara karşı korur ve alerji riskini azaltır. Emzirme de bebekler için kritik bir beslenme yöntemi olduğu için bebeklerin en az 6 ay süreyle anne sütü ile emzirilerek beslenmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

 

Emziren bir anne olarak aynı zamanda bir başka bebeğe hamile olabilirsiniz. Bu konuda en çok merak edilen konulardan birisi “hamileyken emzirilir mi?” konusudur. Şunu belirtmek gerekir ki çoğu durumlarda hamileyken bebek emzirmek bir sorun teşkil etmez.

 

Hamilelikte günlük yeterli kaloriyi almak önemlidir

 

Hamilelik dönemi günlük kalori düzeyinin artırılması gereken bir dönemdir. Çünkü bu dönemde anne adayı iki kişilik beslenir ve anne karnındaki bebeğin gelişimi için bunu yapmak durumundadır. Hamilelikte anne adaylarının normalde günlük kalori ihtiyaçlarına fazladan 300 kalori eklemleri gerekir. Bu kalori artışı özellikle gebeliğin 2. ve 3. dönemlerinde daha önemli hale gelir. Emziren kadınların ise günlük fazladan 400-500 kaloriye ihtiyaçları vardır. Ayrıca sıvı alımını da önemsemeli ve günde en az 8 bardak su içmeli ve diğer meyve suları gibi sıvıların alımını da aksatmamalıdır.

 

Hamileyken emzirmek konusunda sorunlar

 

Her ne kadar anne sütü önemli ve besleyici bir besin kaynağı olsa da hamilelik döneminde anne sütünün içeriği ve üretimi değişebilir. Hamilelik süresi ilerledikçe bebekler anne sütünün tadından hoşlanmayabilir. Ayrıca hamileliğin son dönemlerinde süt üretiminde de azalma olabilir. Daha büyük çocuklar bu durumda kendileri anne sütünden vazgeçebilirler. Hamilelikte meme uçlarında hassasiyet ve memede ağrı gibi sorunlar sıklıkla olur. Bu da emzirmeyi bir anne için sorunlu hale getirebilir. Bunların yanında hem hamilelik hem de diğer çocuğu emzirmek anne için oldukça yorgunluk verici olabilir. Anne adayının gebelik döneminde iyi dinlenmesi de dikkate alınması gereken bir konudur. Tüm şartlar kontrol altına alındığında ve anne adayı beslenmesine dikkat ettiği ve alması gereken kalorileri aldığı sürece hamileyken emzirmede bir sorun yoktur.

 

Hamilelikte emzirme ne zaman güvenli değildir?

 

Hamilelikte emzirme bazı durumlarda güvenli olmayabilir. Erken doğum yapmış veya daha önce düşük yapmış olan bazı kadınlar rahim kasılmalarına neden olan bir hormona duyarlı olabilirler.  Emziren kadınlarda bu hormon kana salınabilir. Emziren kadınların çoğu bu hormona hassasiyet göstermezler ve herhangi bir sorun olmadan hamilelik döneminde emzirebilirler. Fakat böyle bir risk varsa hamileyken annenin emzirmesi riskli olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 20.02.2015

4532

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim