Haberler

Makaleler

HAMİLELİKTE YÜKSEK KOLESTEROL TEDAVİSİ İÇİN DİYET VE EGZERSİZ

hamilelikte yüksek kolesterol diyet egzersizHAMİLELİKTE YÜKSEK KOLESTEROL TEDAVİSİ İÇİN DİYET VE EGZERSİZ

 

Hamilelik döneminde yüksek kolesterol gibi sağlık sorunlarını tedavi etmek zor olabilir. Çünkü hamile kadınlar için onaylanmış, güvenli bir yüksek kolesterole karşı ilaç bulunmamaktadır. Bu durumda yüksek kolesterolü olan hamile kadınların tedavisinde iki seçeneği ön plana çıkarmaktadır. Bunlar diyet ve egzersizdir.

 

Hamilelikte kolesterol tedavisinde egzersiz ve diyet önerileri

 

1. Eğer yüksek kolesterolünüz varsa hekiminize danışarak hamile kadınların beslenmesinde uzman bir diyetisyen tavsiyesi isteyebilirsiniz. Hamile kadınların diyeti özel bir dikkat gerektirir. Hangi besinlerden kaçınmanız gerektiği, günlük ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğu, nasıl beslenmeniz gerektiği gibi konurla hamile kadınların beslenmesinde uzman bir diyetisyenin önerilerini gerekli kılmaktadır. Üstelik bir de yüksek kolesterol hastasıysanız diyetisyeninize danışarak özel bir diyet programı hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Uygulayacağınız iyi bir diyet hamilelikte yüksek kolesterolü kontrol altına almaya, bununla mücadeleye oldukça yardımcı olacaktır.

 

2. Diyetinizde daha fazla lif almanız konusunda diyetisyeninizle görüşün. Hem suda çözünebilen hem de çözünemeyen liflerin birçok yüksek kolesterol hastasında kolesterolü azaltıcı etki gösterdiği görülmüştür. Bundan dolayı hamile kadınlar için uygun olan lif zengini besinlerden tüketerek kolesterolünüzü azaltmaya, bununla mücadele etmeye yardımcı olabilirsiniz. Özellikle sebze, meyve ve tam tahıllardan beslenmeniz önerilir.

 

3. Hamilelik döneminizde besinler yoluyla almanız gereken yağ oranını iyi öğrenin. Diyetisyeniniz size bunun için günlük bir değer verecektir. Belli oranlarda yağ almanız bebeğinizin nörolojik gelimi için de önemlidir. Fakat yağ alımı için sağlıklı besin kaynaklarını tercih etmelisiniz. Zeytinyağı veya avokado yağı gibi tekli doymamış yağlardan kullanmanızda fayda vardır.

 

4. Hekiminizle egzersiz programınızı konuşun. Hangi egzersizlerin sizin için uygun olabileceğini öğrenin. Eğer hamilelik öncesinde de düzenli olarak egzersiz yapıyorsanız hamileliğinizde de egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Fakat hekiminiz yüksek etkili aerobik egzersizler konusunda size bir kısıtlama getirebilir. Çünkü bu egzersizler sizi zorlayabilir ve kalbinizde fazla strese yol açabilir.

 

5. Gün boyunca ve egzersiz öncesi-sırası ve sonrasında su içmeyi ihmal etmemelisiniz. Şekerli ve kafeinli içeceklerden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Trigliserit seviyesini aşağıda tutabilmeniz, düşük kolesterol düzeyi için bu gereklidir.

 

Hamilelik döneminizde hekiminize danışmadan, hekiminiz onay vermeden diyetinizde ve egzersizlerinizde köklü değişiklikler yapmamalısınız. Aksi halde yanlış beslenmeniz, yanlış besinleri tüketmeniz karnınızda büyüyen bebeğiniz için de risk oluşturur.

 

Egzersiz konusunda daha ayrıntılı bilgilere Hamilelikte Egzersiz kategorisindeki yazılarımızı da okuyarak ulaşabilirsiniz.

 

Beslenme konusunda daha ayrıntılı bilgilere Hamilelikte Beslenme kategorisindeki yazılarımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 28.03.2016

3371

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim